Ознака: ѕвезда

Одличен концерт на сплитската ѕвезда во Скопје

Јелена Розга некако ја сместував во групата пејачи на лесни поп-песни под големо влијание на далматинскиот мелос. Тој тип на музика никогаш не ми...

Астрономите забележаа како ѕвезда „голта“ планета

Научниците знаат дека ѕвездата што умира станува џин што ги голта сите планети во одреден радиус, но никогаш досега немале шанса да го видат...

Збогување со Марјановиќ, нашата ѕвезда во мракот

Колумната ја бев напишала (за попишаните/отпишаните), кога стигна веста дека нѐ напуштил мојот најсакан професор, Ѓорѓи Марјановиќ. Ја турнав настрана, бидејќи императив е да...

Марко Одермат – следната голема скијачка ѕвезда

Одермат (24), кој надвор од скијањето ужива да присуствува на швајцарските фестивали во борење, еден вид средновековна верзија на тој спорт, а неговото главно...

Алер е новата ѕвезда

Не станува збор само за физичките квалитети туку и за позиционирањето и за реализацијата. Треба да бидете навистина силни и психолошки за да можете...

Астрономите ја забележаа најмоќната супернова досега

Астрономите ја забележале најмоќната супернова, која се смета за најголемата регистрирана експлозија на ѕвезда досега, а која е десет пати помоќна од нормалната супернова...

Ѕвезда што „танцува“ околу црна дупка ја докажува теоријата на Ајнштајн

За првпат астрономите забележале ѕвезда што кружи околу супермасивната црна дупка во центарот на нашата галаксија Млечениот пат. Ѕвездата „танцува“ според предвидената мелодија на општата...

Ѕвездата на „Хари Потер“ негира дека е заразена од ковид-19

Актерот Даниел Редклиф (30) беше жртва на суров трик што не се случи во еден од неговите филмови од сеијалот „Хари Потер“, туку во...

Ѕвездата на „Беверли Хилс“ се бори со тешка болест

Американската актерка Шенон Доерти откри пред јавноста дека се наоѓа во четвртиот стадиум на карцином на дојка. Подмолната болест ѝ беше дијагностицирана во 2015...

Масивна црна дупка исфрли ѕвезда што никогаш нема да се врати

Астрономите ја забележале sвездата наречена С5-ХВС1 како забрзува во Млечниот Пат со повеќе од шест милиони километри на час. Тие веруваат дека оваа ѕвезда...