Ознака: чоколадо

Чоколадото ќе поскапува, какаото со повисоки цени и тешко достапно

Производителите на кондиторски производи во земјава не ја исклучуваат можноста во следните два до три месеци да ги зголемат цените особено на чоколадите и...

Рекордни цени на какаото низ светот, можно ново поскапување на чоколадото

Светските цени на какаото достигнаа нови рекорди, а причина за тоа е сушата која ги оштети посевите во Западна Африка. Цената на какаото на...

Цената на чоколадото се зголемува бидејќи болест ги пустоши посевите на...

Цените на какаото растат бидејќи посевите во Западна Африка страдаат од обилни дождови (двојно од вообичаеното ниво оваа сезона) и болеста на црната мешунка...

Чоколадни залачиња со јагоди: Готови се додека да трепнеш

Чоколадните залачиња со јагоди се многу вкусни и едноставни за подготовка, а ќе ви одземат само десетина минути. Особено корисни во ситуации кога итно...

Темното чоколадо помага за побрз метаболизам и согорување калории

Познато е дека чоколадото - темното, но не и млечното чоколадо, се смета за здраво уживање. Истражувањата потврдија дека, на пример, може да помогне...

Изненадувачки ефект од консумирањето црно чоколадо

Американското здружение за срце напоменува дека некои истражувања сугерираат дека консумирањето на црното чоколадо е поврзано со помал ризик од инсулинска резистенција и висок...

Што е поголема среќа: чоколадо или многу пари

Германски научник откри што е поголема среќа - чоколадо или многу пари. Вилхелм Шмид тврди дека постојат два вида среќа: задоволство и исполнетост. Стремежот на...

Ново млечно чоколадо ги содржи придобивките од темното чоколадо

Кремастото вкусно млечно чоколадо е едно од најомилените слатки во светот. Но со тој привлечен вкус доаѓаат и огромно количество шеќер и маснотии, што...

Подобро смрт од чоколадо отколку од коронавирус

Подобро смрт од чоколадо отколку од коронавирус, вели на шега американската писателка Геј Кортер, која заедно со нејзиниот сопруг се наоѓа во карантин на...

Во ЕУ годишно се произведуваат околу четири милиони тони чоколадо

Годишно во Европската Унија се произведуваат околу четири милиони тони чоколадо вредно 18,3 милијарди евра, а најголеми производители се Германија и Италија. Податоците на Европската...