Ознака: Холокауст

Ковање иднина од ехото на „Никогаш повеќе“

По повод Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот Автор: Менсур Халити Денес, човештвото застанува за да им оддаде почит на безбројните души кои загинаа среде мрачниот...

Во МНР одбележан Денот на жртвите на холокаустот: Да не ги...

Да не ги забораваме злосторствата од холокаустот за да не се повторат никогаш повеќе. Сега е моментот да превенираме. 27 јануари е датум, кој...

Потребна е другата страна на бугарската историја за холокаустот

Менахем З. Розенсафт Со нова, проевропска бугарска коалициска влада поставена во Софија по 30 месеци политичка нестабилност, сега е време за остар пресврт во Софија...

Кога луѓето не се спротивставуваат на неправедните системи, стануваат активни соучесници,...

Претседателот Стево Пендаровски, на одбележувањето 80 години од холокаустот на македонските Евреи, испрати порака до јавноста. Тој меѓудругото рече: „Кога луѓето не се спротивставуваат...

Живите потомци не ги забораваат злосторствата, порачано пред бугарскиот клуб во...

Без сеќавање нема иднина, ние паметиме, порачаа потомци на македонските Евреи пред бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола, по повод одбележувањето на 80-годишнината од...

27 Јануари, Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот пригодно одбележан во...

Во Министерството за надворешни работи беше одбележан 27 Јануари – Меѓународниот ден во спомен на жртвите на холокаустот. Настанот почна со една минута молк во...

Пендаровски: Загрижувачки е што сѐ уште се живи историските неправди кон...

Претседателот Стево Пендаровски по повод 2 Август – Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите упати порака во која вели дека е загрижувачки...

Ако Пушкин се појави во првиот пасус, сигурно ќе пукне во...

Велат, војната е продолжение на политиката, ама со други средства. Вистина е, но и покрај тој факт, војната е продолжение на агонијата на божествено...

Одбележан Националниот комеморативен ден на холокаустот и херојството на државата Израел

Еврејската заедница во земјава и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија, денеска во Меморијалниот центар на Холокаустот на Евреите од Македонија го одбележаа...

Комеморација по повод 79-годишнината од депортацијата на битолските Евреи

По повод 79-годишнината од депортацијата на битолските Евреи во логорот на смртта Треблинка, пред споменикот на жртвите од холокаустот, кој се наоѓа во дворот...