Ознака: фирма

(Видео) Лефков: 3 месеци од владата на Заев формирана фантом фирмата...

Пратеникот Миле Лефков од ВМРО-ДПМНЕ зборувајќи за набавката на вакцини истакна дека 3 месеци по формирањето на владата на Заев била формирана и фантом...

Скопјанец ја ограбил фирмата за која работи, па пријавил разбојништво

Деветнаесегодишен скопјанец испланирал грабеж на сопствената фирма, по што пријавил во полиција разбојништво. - Полициски службеници од ЕВР ОКР Гази Баба по добиени оперативни сознанија...

„Најниската цена“ и натаму е најголем проблем за фирмите при јавните...

Најниската цена и натаму е проблем број еден за фирмите, а 48 отсто од нив сметаат дека има корупција во јавните набавки, покажува Извештајот...

Колеги се тепале пред фирма во Скопје

Пред фирма на улицата Скупи, сионоќа, по претходно недоразбирање, настанала физичка пресметка помеѓу О.Б., И.Б., М.М. и М.М.М., вработени во фирмата, од една страна,...

Фирма продавала производ за кој лажела дека нема глутен

Полицијата поднесе пријава против фирма во Скопје и нејзиниот сопственик поради измама на купувачи – односно продажба на производ на кој лажно било наведено...

Секоја фирма може да доставува фактури по електронски пат

Владата донесе уредба со која, во насока на превенција од Ковид-19, се овозможува секоја фирма да издава фактури во електронска форма, ПДФ, без разлика...

Фирмата што ќе обезбедува храна за децата во училиштата, пак ќе...

Општините, односно училиштата и натаму ќе продолжат да избираат фирма за храна на тендер, иако имаше реакции од родители дека на тој начин не...

Не се знае колку дивоградби ќе се уриваат во Охрид

Општина Охрид денес ја заврши постапката во избирањето на фирма која ќе биде задолжена да ги урне дивоградбите кои се одредени за уривање. Сепак,...

Измамници земале 750.000 денари од сопственик на фирма за наводно финансирање...

Кривични пријави против двајца скопјани, кои лажно се претставиле и во неколку наврати побарале и примиле пари од сопственик на приватна фирма, за наводно...

Секоја фирма да вработи лице со инвалидност

Сите компании со над 20 вработени ќе бидат обврзани да вработат одреден број луѓе со инвалидитет, во спротивно ќе бидат задолжени да плаќаат месечна...