Ознака: ученик

На буквата… буквата… М

Кога бевме деца постоеше една популарна ментална вежба позната како брза географија. Почнуваше со „на буквата... буквата...“. Избиравме буква и се натпреварувавме кој побрзо...

Тепачка во скопско училиште

Во средното училиште „Марија Кири Склодовска“ во Скопје вчера 16-годишно момче било физички нападнато од страна на негови соученици. -Вчера во 22 часот во СВР...

Ученик бара отштета од 250 милиони долари од „Вашингтон пост“

Шеснаестгодишниот ученик Николас Сандман, од американската сојузна држва Кентаки поднесе тужба против весникот „Вашингтон пост“ со барање за исплата на отштета од 250 милиони...

На секои 3-4 години гине по еден клас

Учебната година почна, а на скопските сообраќајници вчера имаше огромен сообраќаен метеж, колони од автомобили и нервозни возачи и пешаци. А во оваа градска...

Што кажува оценката за ученикот

Треба да се реформира начинот на вреднување на резултатите на учениците, односно да не постои оценување во основното образование, бидејќи училиштата треба да имаат...

Ученикот Кејмер им одржа лекција на 49 велемајстори

Германскиот 13-годишен шахист победи на турнирот во Карлсруе со осум поени во девет кола, во конкуренција на 787 играчи и ја освои првата норма...

Ученик од Карпош добил шуга, преземени мерки за заштита од зараза

Ученик во основното училиште „Владо Тасевски“ во Карпош бил заразен со шуга. Од Центарот за јавно здравје направиле прегледи во одделенијата при што е...