Ознака: трета доза

Сали: Трета доза вакцина е најсигурниот штитник

Бројот на граѓаните што примиле прва доза на вакцина против ковид-19 не е доволен, но уште понезадоволително е тоа што е многу мал бројот...

САД одобрија трета доза вакцина за деца од 12 до 15...

Американските санитарни власти денеска ја одобрија третата доза вакцина против коронаворус на компанијата „Фајзер/Бионтек“ за деца од 12 до 15 години. Третата доза за сите...

Фајзер: Вакцината не е доволно ефикасна за малите деца, додаваме трета...

Фармацевтската компанија „Фајзер“ вчера објави дека тестовите на нејзината вакцина против ковид-19 на деца на возраст од 2 до 5 години покажуваат дека таа...

Филипче: Засега за третата доза ќе се дава само вакцина на...

Откако СЗО издаде привремени препораки за мешање на вакцините Граѓаните засега нема да може да бираат која вакцина да ја примат како трета доза, позната...

Мехмедовиќ: Третата доза го зајакнува имунитетот против омикрон

Доктор Злате Мехмедовиќ од Здравствениот дом во Скопје во изјава за телевизијата „Канал 5“ вели дека третата бустер доза создава отпорност кога е во...

Ќе стане ли третата бустер-доза новото нормално?

Две дози веќе не значат „целосна имунизација“ против вирусот Поради зголемениот наплив на заболени со коронавирус во Европа, голем број земји  воведуваат поригорозни мерките за...

Трета доза вакцина примиле над 50.000 граѓани

Во изминатите два дена дадени се вкупно 7.169 дози вакцини, од кои 1.389 се прва доза, 1.364 примиле втора, а 3.433 граѓани примиле трета...

Трета доза вакцина примиле над 50.000 граѓани

Во изминатите два дена аплицирани се вкупно 7.169 дози вакцини, од кои 1.389 се аплицирани како прва доза, 1.364 се ревакцинaции, а 3.433 граѓани...

Вчера вакцинирани 6.089 граѓани, најмногу од нив примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден дадени се вкупно 6.089 дози вакцини, од кои 709 се прва доза, 1.148 се втора доза, а 4.232 граѓани...

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720...

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472 како втора доза, а...