Ознака: СФРЈ

Аферата „Ордени“ ја потресува Србија: Украдени 43 илјади одличја, поголемиот дел...

Српската полиција трага по Слободан Хомен, поранешен државен секретар во Министерството за правда, поради сомнение дека организирал кражба на 43.000 скапи државни одликувања, поголемиот...

Гревовите на СФРЈ

„Југословенскиот супремизам“ е првиот грев, бидејќи сега Македонија се обидува да „обуе чевли со многу поголем број“, кои очигледно беа преголеми и за СФРЈ. Следните гревови...

СФРЈ е мртва, да живее СФРЈ!

Додека најголемиот дел од посткомунистичките земји ослободени од советска окупација и од комунизмот што не го сакаат влегоа со ентузијазам во транзиција во демократија,...

Шефовите на дипломатиите од поранешна СФРЈ без Србија разговараа за сукцесијата

Во рамките на серијата состаноци организирани од официјални претставници на маргините на Генералното собрание на ОН, се сретнаа и шефовите на дипломатиите на земјите...

„По ЕП 1975, ентузијазмот и љубовта кон одбојката се пренесоа и...

ВЛАДИМИР БОГОЕВСКИ, ДИРЕКТОР НА МОК И ПОРАНЕШЕН ОДБОЈКАР Македонската одбојка ги искористи тие моменти во 1975 година, а за да го повториме тоа и со...

Договор за сукцесија на поранешна СФРЈ, до каде се стигна со...

Договорот за сукцесија на поранешна СФРЈ беше склучен во Виена во 2001 година и стапи во сила три години подоцна со потписот на последната...

Не бетонизација на градот Скопје, туку…

Всушност, поводот да го подготвам овој напис е да укажам на можноста да се отвори нов фронт за работа на градежните фирми на веќе...

Со парите за продадената југословенска зграда во Њујорк да се купат...

Македонскиот дипломатски синдикат го поздравува успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на процесот на сукцесија на...

Продадена зградата на СФРЈ во Њујорк за 50 милиони долари, дел...

Една од најстарите њујоршки вили, која Југославија ја купила во 1946 година, продадена е за 50 милиони долари во готовина, потврди најголемата агенција за...

Македонија и Србија добија стан во Трст во наследство од СФРЈ

Земјите-наследнички на поранешна Југославија се согласија станот во Трст на СФРЈ да биде поделен помеѓу Македонија и Србија, соопшти словенечкото Министерство за надворешни работи. По...