Ознака: Судски совет

Член на Судскиот совет под истрага за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција донесе наредба за отворање истрага против осум лица за кои постои основано сомнение дека сториле...

Правната држава тема за политички препирки

Темата поврзана со функционирањето на правосудството и правната држава викендов беше главна точка на која власта и опозицијата си разменија критики. Хронолошки гледано, прв...

Финансиската истрага ги донесе членовите на Судски совет во Апелациониот суд?

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелациониот суд. Не дадоа информации за...

Новите претседатели на судови дадоа заклетва

Новоизбраните шест претседатели на основните судови попладнево положија заклетва во Судскиот совет. Претседателот на Советот, Киро Здравев, рече дека очекува како избрани претседатели да...

Судскиот совет избра претседатели на судовите

Судскиот совет избра претседатели на десетина судови со кои раководеа в.д. претседатели, на денешната седница. Битолскиот судија-кривичар Миле Димовски е именуван за нов претседател на...

Кацарска со двајца адвокати дојде во Судски совет за претставката за...

Судијката Добрила Кацарска со двајца адвокати дојде во Судскиот совет за претставката за разрешување. Претставката за разрешување на судијката од Кривичниот суд во Скопје,...

Судскиот совет по вторпат ќе го разгледува извештајот за разрешување на...

Судскиот совет на денешната седница повторно ќе го разгледува извештајот за разрешување на претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски. Членовите на Советот половина час пред...

Судијата Киро Здравев избран за претседател на Судскиот совет

Судијата Киро Здравев е новиот претседател на Судскиот совет. За него гласаа 12 члена и ниту еден не беше против на тајното гласање. Негов...

Претседателот на Судскиот совет Караџоски повикан на распит во Обвинителството

Претседателот на Судскиот совет Зоран Kараџоски, утрово е повикан да даде исказ во Јавното обвинителството за организиран криминал и корупција. Од Обвинителството засега нема информации...

Заев: Судскиот совет да се изјасни за писмото на Бејли

Министерката за правда Рената Дескоска ќе добие инструкции да го отвори прашањето во Судскиот совет што го отвори американскиот амбасадор Џес Бејли во писмото...