Ознака: Судски совет

Мицкоски: Македонија не е правна држава

Советник на Заев, финансиер на СДСМ, владин член на бордот на Телеком – Тања Чачарова Илиевска, сега е претставена за независен експерт и предлог...

Судскиот совет разреши тројца судии

Тројца судии се разрешени поради нестручно и несовесно вршење на судиската функција, додека донесена е и одлука за за престанок на мандат на двајца...

Павлина Црвенковска избрана за претседателка на Судскиот совет

За нова претседателка на Судскиот совет денеска беше избрана Павлина Црвенковска. За неа гласаа сите членови кои беа физички и онлајн присутни. Таа доаѓа на...

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Судско-медиумскиот совет и ЗНМ

Претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски, претседателот на Здружението на судии, Џемали Саити и претседателот на Судско-медиумскиот совет, Иван Џолев потпишаа меморандум за соработка.Целта на...

Судскиот совет ја разреши судијката Лидија Неделкова

Судскиот совет донесе одлука да ја разреши поранешната претседателка и досегашна судијка во Врховниот суд, Лидија Неделкова од судиската функција. Одлуката била донесена едноглсно...

Отфрлена кривичната пријава на судијката Неделкова против тројца членови на Судскиот...

Скопското обвинителство ја отфрли кривичната пријава поднесена од поранешната претседателка и актуелна судијка во Врховнот суд, Лидија Неделкова, против претседателот на Судскиот совет, Киро...

Даути до Судскиот совет: Не потклекнувајте на никакви притисоци и закани

Адвокатот Мерџан Даути испрати писмен апел до Судскиот совет да не потклекне на никакви притисоци и закани на утрешното рочиште за предметот „ТНТ“. Даути...

Судскиот совет не отстапува околу седницата за поротничката од „ТНТ“

Седницата за поротничката од „ТНТ“ останува на 27 јануари и нема да биде презакажана до 10 јануари, како што бараше адвокатот на поранешниот градоначалник,...

Адвокатот на Тони Трајковски со отворено писмо до претседателот на Судски...

Јовица Страшевски, новиот адвокат на ексградоначалникот на Гази Габа и обвинет во случајот „ТНТ“, Тони Трајковски, преку отворено писмо го прозва претседателот на Судскиот...

Судскиот совет му го одзеде имунитетот на Теофиловски, но го одби...

Судскот совет му го одзеде судискиот иумнитет на Зоран Теофиловски, но го одби барањето на обвинителот за 30-дневен притвор на првоосомничниот во истрагата за...