Ознака: Судски совет

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Судско-медиумскиот совет и ЗНМ

Претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски, претседателот на Здружението на судии, Џемали Саити и претседателот на Судско-медиумскиот совет, Иван Џолев потпишаа меморандум за соработка.Целта на...

Судскиот совет ја разреши судијката Лидија Неделкова

Судскиот совет донесе одлука да ја разреши поранешната претседателка и досегашна судијка во Врховниот суд, Лидија Неделкова од судиската функција. Одлуката била донесена едноглсно...

Отфрлена кривичната пријава на судијката Неделкова против тројца членови на Судскиот...

Скопското обвинителство ја отфрли кривичната пријава поднесена од поранешната претседателка и актуелна судијка во Врховнот суд, Лидија Неделкова, против претседателот на Судскиот совет, Киро...

Даути до Судскиот совет: Не потклекнувајте на никакви притисоци и закани

Адвокатот Мерџан Даути испрати писмен апел до Судскиот совет да не потклекне на никакви притисоци и закани на утрешното рочиште за предметот „ТНТ“. Даути...

Судскиот совет не отстапува околу седницата за поротничката од „ТНТ“

Седницата за поротничката од „ТНТ“ останува на 27 јануари и нема да биде презакажана до 10 јануари, како што бараше адвокатот на поранешниот градоначалник,...

Адвокатот на Тони Трајковски со отворено писмо до претседателот на Судски...

Јовица Страшевски, новиот адвокат на ексградоначалникот на Гази Габа и обвинет во случајот „ТНТ“, Тони Трајковски, преку отворено писмо го прозва претседателот на Судскиот...

Судскиот совет му го одзеде имунитетот на Теофиловски, но го одби...

Судскот совет му го одзеде судискиот иумнитет на Зоран Теофиловски, но го одби барањето на обвинителот за 30-дневен притвор на првоосомничниот во истрагата за...

Член на Судскиот совет под истрага за злоупотреба на службената положба

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција донесе наредба за отворање истрага против осум лица за кои постои основано сомнение дека сториле...

Правната држава тема за политички препирки

Темата поврзана со функционирањето на правосудството и правната држава викендов беше главна точка на која власта и опозицијата си разменија критики. Хронолошки гледано, прв...

Финансиската истрага ги донесе членовите на Судски совет во Апелациониот суд?

Виолета Богојеска, Владе Богдановски и Шемседин Јусуфи, членовите на Судскиот совет, дојдоа и по еден час си заминаа од Апелациониот суд. Не дадоа информации за...