Ознака: судирот

Долгорочна „замрзната војна“

Во американските медиуми изминатиот викенд беше проследена веста дека „Вашингтон се подготвува за можно сценарио во кое конфликтот во Украина би траел со години,...

За мир е потребен договор меѓу сите засегнати страни

Некои аспекти за позицијата на Кина кон Русија во врска со судирот во Украина Кинескиот шеф на дипломатијата Ванги Ји неодамна ја заврши турнејата низ...

Судирот на концепти

Што би се случило кога би се случило, последиците од потенцијалниот конфликт со Русија - Дел први Иако фокусот на денешната колумна сакав да го...

Судирот на партиските титани и на виртуелна платформа

Партиите во земјава, и по изборите, сѐ уште водат вистинска војна на интернет и на социјалните мрежи. Дефицитот од средби лице в лице овозможи...

Корона-фондот помеѓу судирот и сплотеноста

Разговорите на лидерите на ЕУ за буџетот од 2,1 трилиони долари и за фондот за закрепнување од последиците од коронавирусот, вчера влегоа во третиот...