Ознака: СП 2022

Милевски: Роналдо е најдобриот, но не игра сам, ние имаме свои...

Ние не сме дојдени тука како туристи, дојдовме да уживаме во натпреварот и да победиме, кажа селекторот Благоја Милевски на денешната прес-конференција во пресрет...

Враќањето на „кралот“ за дуелот со Македонија го израдува Роналдо

Кристијано Роналдо изрази задоволство од враќањето на искусниот одбранбен фудбалер Пепе во составот на Португалија за утрешниот меч против Македонија во Порто, за пласман...

„Сакаме на светско“ – македонските фудбалери пречекани со песни и овации...

Македонските фудбалски репрезентативци вечерва беа поздравени од бројните навивачи собрани на плоштадот „Македонија“ во Скопје, на приредениот пречек за „црвено-жолтите“ по синоќешната сензационална победа...

Трајковски: Шутнав со последните сили, судбината вмеша прсти

Стрелецот на победоносниот гол против Италија, Александар Трајковски, изјави оти судбината посакала тој да ѝ донесе сензационална победа на македонската репрезентација над Италија (1-0)...

Патот на Македонија кон Катар е исполнет со чуда

Синоќешната победа во Палермо над Италија е второто чудо кое го приредија македонските  фудбалски репрезентативци во тековните квалификации за Светското првенство во Катар,  откако...

Незадоволството од Бразилците и селекторот внесува немир кај Португалија пред мечот...

Португалските љубители на фудбалот се уверени во пласманот на нивната репрезентација на Светското првенство во Катар, судејќи според резултатите од анкетата на португалскиот весник...

Македонската победа не ги изненади Португалците кои се претпазливи пред финалето

Почит и претпазливост преовладуваат во изјавите на португалските фудбалери, кои по вчерашниот триумф над Турција (3-1) пред 48.000 гледачи на стадионот „Драгао“ во Порто,...

Скршени шпагети, откажаниот италијански лет и „македонската бесилка“ за фаворитите

Елиминацијата на Италија прикажана и на шеговит начин Љубителите на фудбалот, како и бројни спортски медиуми ширум светот на шеговит начин реагираа на сензационалната елиминација...

Македонското славје во Палермо е предупредување за Роналдо

Македонските херои го предупредија Кристијано Роналдо (37) дека тој и Португалија се следни, откако го елиминираа европскиот фудбалски првак Италија од баражот за пласман...

Македонија ја урна непобедливоста на „Аѕурите“

Италија првпат загуби на домашен терен во мундијалските квалификации Македонската фудбалска репрезентација со синоќешниот триумф (1-0) во Палермо и го нанесе на Италија првиот пораз...