Ознака: скара

Како да ги исчистите решетките на скарата

Домување Сезоната на скара започнува, па време е да ја извадите старата скара од својот подрум. Без разлика дали сте почетник или имате искуство, јасно...

Како правилно да ја исчистите скарата

Домување Градините и терасите периодов се омилени места за средби со роднините и пријателите. Секако, уживањето е уште поубаво ако се готви јадење на отворено,...

Референдум за скара, за имени или за безимени Македонци

Оваа колумна е објавена пред 5,5 години, а сега е само „рециклирана“ во целост: „Еден коментар со кој еден читател ме нарекува ’патриот‘ од...

Шведска забрани палење скара

Шведските власти денеска забранија палење скара во надеж дека ќе се намали опасноста од шумски пожари, јави новинската агенција ДПА. Околу 25 активни пожари се...

Празниците поминаа, ѓубриштата останаа

Традиционално, за Први мај граѓаните практикуваат да излезат во природа, каде што фамилијарно приготвуваат скара и се дружат. Во тој поглед не беше исклучок...