Ознака: северен тек

Северен тек ги тужи осигурителните компании поради експлозиите на гасоводите

Северен тек АГ бара повеќе од 400 милиони евра од своите осигурителни компании поради експлозиите што се случија во 2022 година кога беа оштетени...

Истрагата за саботажата на гасоводот Северен поток води кон Украина, вели...

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека истрагата за саботажата на гасоводите Северен поток води кон Украина и се почесто се појавува во...

Германската истрага за „Северен тек“ откри траги од експлозив на јахта

Германија пронашла траги од подморски експлозив во примероци земени од јахта „за која постои сомневање дека билa користенa за транспорт на експлозивo“ во саботажа...

Русија бара состанок со Советот за безбедност на ОН поради експлозиите...

Русија побара состанок со Советот за безбедност на Обединетите нации за да се разговара за минатогодишните експлозии на гасоводите „Северен тек“ во Црното Море,...

„Вашингтон Пост“: САД знаеја дека Украина планира да го разнесе „Северен...

САД имаа разузнавачки информации за деталниот украински план за напад на гасоводот „Северен тек“ три месеци пред да биде уништен со експлозив, пишува „Вашингтон...

Сè уште не е јасно кој стои зад експлозиите на гасоводот...

Останува нејасно кој стои зад експлозиите на гасоводот „Северен поток“ што ги поврзува Русија и Германија, соопшти денеска шведското обвинителство, кое го истражува случајот. Експлозиите...

Отфрлена руско-кинеската резолуција за експолозијата на „Северен тек“

Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа не ја прифати руско-кинеската резолуција за формирање комисија која ќе ја истражува диверзијата на гасоводите „Северен тек“. Резолуцијата...

Небензја: Германија, Данска и Шведска го отфрлија предлогот на Русија за...

Германија, Данска и Шведска го отфрлија предлогот на Русија за соработка во истрагата за саботажа на гасоводите „Северен тек“, се вели во писмото на...

Сомнителен брод дава нови докази во истрагата за нападот врз „Северен...

Федералното обвинителство на Германија соопшти дека на 18 и 20 јануари наредило проверка на бродот, кој можеби е поврзан со експлозиите на гасоводот „Северен...

„Њујорк тајмс“: Зад саботажата на Северен Тек стои проукраинска група, нема...

Американските разузнавачи сметаат дека проукраински групи стојат зад минатогодишните напади на гасоводите Северен тек, но нема докази за вмешаност на украинската Влада, објави весникот...