Ознака: саудиска арабија

Саудиска Арабија првпат на избор за мис на светот

Саудиска Арабија годинава првпат во историјата ќе учествува на престижниот, најголем натпревар за убавина – изборот „Мис универзум“. Оваа исламска земја ќе ја претставува...

Саудиска Арабија го презеде претседавањето со Комисијата на ОН за статусот...

Обединети нации ја избраа Саудиска Арабија да претседава со Комисијата за статусот на жените. Единствениот кандидат, саудискиот амбасадор Абдулазиз Алвасил едногласно беше избран за...

Саудиска Арабија најави признавање на Израел ако се реши палестинското прашање

Шефот на саудиската дипломатија Фајсал бин Фархан денеска најави дека неговата земја би можела да го признае Израел доколку се реши палестинското прашање. Тој, говорејќи...

Саудијците го запреа процесот на нормализација на односите со Израел поради...

Саудиска Арабија ги прекина разговорите за потенцијална нормализација на односите со Израел, изјавија саудиски дипломатски извори за ДПА. Монархијата ги прекина разговорите со посредство на...

Мистериозно врежани камили откриени во Саудиска Арабија

Археолозите документираа група резби на кои се прикажани камили на карпа што се издига во близината на јужниот раб на пустината Нафуд во Саудиска...

Саудиска Арабија најави развој на нуклеарна програма

Саудиска Арабија соопшти дека е посветена на развој на сопствена програма за нуклеарна енергија и вети дека ќе дозволи поголем надзор над инспекторите за...

Мотивите на Саудиска Арабија за членување во БРИКС

Една од главните теми на самитот на БРИКС во Јужна Африка секако беше неговото проширување. Бидејќи БРИКС веќе вклучува повеќе од 40 отсто од...

Во Џеда заврши состанокот посветен на Украина со ветување за продолжување...

Украинската дипломатска иницијатива продолжи овој викенд кога претставници од повеќе од 40 земји се собраа во Џеда, Саудиска Арабија, за да се обидат да...

Мировниот самит за Украина покажа дека е невозможно решение без учество...

Во саудискиот град Џеда, на брегот на Црвеното Море, синоќа заврши мировниот самит за Украина, на кој учествуваа високи претставници од околу 40 држави,...

Дипломатската изолација на Асад попушта преку поврзувањето со Ријад

Сирија и Саудиска Арабија се согласија да ги обноват дипломатските односи и да ги отворат своите амбасади по повеќе од една деценија, соопштија денеска...