Ознака: Сардинија

Украински војници се обучуваат на Сардинија за ракување со француско-италијански ракетен...

Управувањето со специјални возила опремени со радарски системи на земјите од НАТО и со вградени ракетни системи земја - воздух на нив, способни да...

Најмногу стогодишници живеат во Пердасдефого на Сардинија

Виторио Лаи, со прекар „Пиштол“ и денес е успешен возач и ловец на диви свињи, иако во саботата наполни 100 години. „Пиштол“ е само...

Поранешниот каталонски лидер уапсен на Сардинија

Водачот на каталонските сепаратисти Карлес Пучдемон беше уапсен од италијанската полиција на Сардинија, пренесува „Ројтерс“. Шпанија го обвини Пучдемон за бунт и помагање на референдумот...

Два килограма песок од Сардинија скапо чинеа француски турист

Француски турист морал да плати казна од 1.000 евра откако се обидел да замине од аеродром во Сардинија, носејќи со себе околу два килограма...

Италијанец живее 30 години сам на остров: Живеам на најбезбедното место...

Што е вистинска изолација најдобро знае Италијанецот Мауро Моранди, кој веќе 30 години е единствениот жител на островот Будели во близина на Сардинија. Изминатите неколку...

Туристи се соочуваат со казна затвор поради песок од плажа во...

Туристи кои зеле како сувенир 40 килограми песок од плажа во Сардинија се соочуваат со затворска казна до 6 години. Како што јавуваат светските...

Лошото време ги затвори училиштата на Сардинија

Во Италија денеска се забележани температури под просек за овој период на годината, со силен ветер и снег на високите предели. Тројца планинари беа „заробени“...