Ознака: самоубиствен напад

Повеќе од десет лица загинаа во самоубиствен напад во Авганистан

Најмалку 10 лица загинаа, а 27 се повредени во самоубиствен бомбашки напад врз мини автобус кој превезувал регрути кон градот Џалалабад, во источен Авганистан,...

СДФ спречија самоубиствени бомбашки напади во Багуз

Сириските демократски сили (СДФ) денеска спречија самоубиствени бомбашки напади на група џихадисти за време на битката за Багуз, последната енклава на Исламска држава во...

Најмалку десетмина загинати во самоубиствен напад во Сомалија

Најмалку десет луѓе загинаа во синоќешниот самоубиствен напад во главниот град на Сомалија, Могадишу. Нападот се случил во трговски центар во делот на Могадишу каде...

Самоубиствен напад во Каиро, загинаа двајца полицајци

Во самоубиствен напад во стариот дел на Каиро, маж активираше експлозив, при што загинаа двајца полицајци кои оделе зад него, соопшти синоќа египетското Министерството...

Двоен самоубиствен напад во Сирија

Најмалку 15 лица загинаа, а 30 други се ранети денеска при двоен самоубиствен напад во сириската провинција Идлиб. Нападот бил извршен со две автомобил-бомби во...

Талибанците тврдат дека не се вмешани во самоубиствениот напад во Кабул

Талибанците соопштија дека не се вмешани во вчерашниот самоубиствен напад во Кабул, при што загинаа 55 лица, а над 70 се повредени. Нападот беше...

Најмалку 50 загинати во самоубиствен напад во Кабул

Најмалку 50 луѓе загинаа при самоубиствен напад во Кабул, соопши авганистанското Министерство за здравство. Според портпаролот на Министерството за внатрешни работи Наџиб Даниш при нападот...

Самоубиствен напад во Могадишу, 17 мртви

Најмалку 17 лица загинаа откако три автомобил-бомби експлодираа пред хотел во главниот град на Сомалија, Могадишу. Шефот на полицијата Мохамед Хусеин изјави дека, по се...

Најмалку петмина загинати во самоубиствен напад во Авганистан

Најмалку пет луѓе загинаа, а 15 се повредени во самоубиствен бомбашки напад во авганистанската провинција Вардак. Нападот се случи во главниот град на Вардак, Мајдан...

Најмалку 20 загинати при самоубиствен напад во Кабул

Најмалку 20 луѓе загинаа, а 70 се повредени во двоен самоубиствен бомбашки напад врз спортски клуб во шиитски кварт во главниот град на Авганистан,...