Ознака: Саемот

Работилници за деца на Саемот на книгата

Со работилницата за деца „Како се прави џиновска сликовница?“, во 11 часот денеска, ќе почне програмата на издавачката куќа „Арс ламина“ на тековниот Саем...

Под мотото „Мирисот на нова книга ја најавува пролетта“ почна...

Секој саем е важен и со своја убавина, но јубилеите секогаш се очекува да се во посјајно издание. Официјално е отворен 35. Меѓународен саем...

Почнува Саемот на книгата

Годинашното, 34. издание на Саемот на книгата се враќа во редовниот, пролетен термин на одржување, од 3 до 9 мај, во арената „Борис Трајковски“,...

Странски издавачи годинава на Саемот на книгата

Покрај учеството на најголемите домашни издавачки куќи, на годинашното издание на Саемот на книгата ќе има учесници и од регионот, Србија, Косово, Албанија. Значајно...

Дела на писателот Васил Мукаетов наградени на Саемот на...

Проектот „Марко Цепенков - одбележување на стогодишнината од неговата смрт“, на издателството „Арс ламина“, го освои првото место на годинашното доделување на престижните книжевни...

Саемот на книгата повторно на отворено

Годинашниот саем на книгата и годинава ќе се одржи на отворено кај спортскиот центар „Борис Трајковски“. Како и секоја година, издавачките куќи подготвуваат богата...

Втора година oдложен Саемот на книгата во Лајпциг

Организаторите подготвуваат дигитална програма за читање, која можеби ќе биде одржана во живо Втора година во низа поради пандемијата на коронавирусот е откажан Саемот на...

Саемот на книгата првпат на отворено

На саемот ќе учествуваат повеќе од 40 издавачки куќи, кои најавија дека ќе ги претстават своите најнови изданија, како и голем број промоции и...