Ознака: Руска

Небрежност или планирана пропустливост на западното ембарго

Неефикасноста на Европската Унија да го запре протокот на милијарди што Русија ги заработува од извозот на енергија, во последно време е во фокусот...

Црното злато наменето за Запад пренасочено кон Далечниот Исток

Бродови натоварени со арктичка сурова нафта првично наменети за Европа, по стапувањето во сила на санкциите на ЕУ за увозот, се пренасочени кон Кина КИНА...

Грашок се става под душек на принцеза, а не во руска...

Бесни глутници скитаат по улици. Уште побесни човечки битија со пушки во раце демнат по сокаци. Ама мене најбесни ми се гледаат оние меѓу...

Руската перспектива на операциите во Украина

Она што сметам дека можеби недостига во овој наш простор на темата за инвазијата врз Украина е давање светло на нештата од руска перспектива....

Руска идеја: неоевроазијци

Во претходните две колумни го изложивме историскиот контекст за настанување на главните текови на руската политичка и геополитичка мисла, како и нивните основни идеи...

Прав ваксер не се боде со руска вакцина

Само што ќе излезе руската вакцина, глобалистиве веднаш ќе западнат во антируска хистерија. Секоја будала што до вчера се потсмеваше со луѓето за коронавирусот,...

Руската министерка за култура мрази изложби, балет и опери

Министерката за култура во новата руска влада, Олга Љубимова, предизвика низа негодувања во јавноста по нејзиното поставување на функцијата. Причината за тоа се нејзините стари...

„Ederlezi“ на Бреговиќ во руска верзија на „Симпсонови“

Една од омилените анимирани серии во светот, „Симпсонови“, доби своја руска верзија „Шимпшони“ и за кратко време постигна огромна популарност на Јутјуб. Имено, дизајнерот од...

Руската пијанистка Злата Чочиева на „Охридско лето“

Младата руската пијанистка со светска кариера, Злата Чочиева, на 3 март во црквата „Света Софија“ во Охрид, со почеток во 18 часот, ќе одржи...