Ознака: риба

„Бум“ на рибокрадството

Употребата на експлозиви како нелегален и исклучително девастирачки метод на риболов, поточно рибокрадство, е растечки тренд. Поттикнати од побарувањата на пазарот за риба, бескрупулозните...

За 50 години во светот исчезнале 80 видови слатководни риби

Научниците утврдиле дека биодиверзитетот на повеќе од половина од реките е длабоко погоден, при што големите риби се заменети со инвазивни видови. Познато е...

Во Амазон електричните јагули ловат во јато

Реката Амазон повторно ни покажа колку малку знаеме за животните. Длабоко во бразилскиот слив на Амазон научниците за првпат забележале електрични јагули како ловат...

Во Австралија украле 250 тони лосос вреден милиони

Две жени и тројца мажи се обвинети за кражба на речиси 250 тони лосос во вредност од над четири милиони австралиски долари (околу три...

Сом тежок 25 килограми уловен во Стрежевското Езеро

Познатиот битолски рекративен риболовец, Ненад Хомолиќ има причини да се радува. Тој во текот на вчерашниот ден на Стрежевското Eзеро, улови сом тежок 25 килограми. Успехот на...

Стрежевското Езеро порибено со шест илјади млади риби крап и пастрмки

Во присуство на министерот за земјоделство Трајан Димковски, градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска, директорот на ЈП „Стрежево“ Методија Граматковски и на претставници од...

Шест намирници кои нутриционистите никогаш не би ги консумирале

Нутриционисти со помош на експерти од разни научни подрачја решиле да ги обелоденат намирниците кои се преполни со токсини и хемикалии. Видни ендоктринолози, агрономи,...

Се засилуваат контролите за заштита на рибата во Охридско Езеро

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски вчера од Охрид најави засилени контроли на Охридско Езеро, за заштита на рибниот фонд. Најавата...

Кога се чисти ловџиското оружје

Ако ловџијата ја остави пушката нечиста на крајот на ловната сезона, а била користена, тогаш веќе следната година постојат реални можности кај неа да...

Риболовот како релаксација по напорниот работен ден

Сѐ повеќе млади луѓе го избираат риболовот како спорт и некој вид хоби, со намера во него да најдат засолниште од напорното и стресно...