Ознака: промена

Маорите бараат промена на името на Нов Зеланд

Народната партија на староседелците Маори во Нов Зеланд, покрена петиција за промена на официјалното име на земјата во Аотеароа, што е името на автохтониот...

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на...

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб или химна на државата,...

Зголемен број велосипедисти во екот на пандемијата

Пандемијата ги претвори домовите во канцеларии, училници и предавалници, а луѓето престанаа секојдневно да патуваат до своите работни места и до образовните институции, па...

Нема етнички клуч за промена на Дејтон

Опстојувањето на дејтонскиот устав денес се доведува во прашање од повеќе причини, а една се однесува и на нееднаквоста на сите граѓани да бидат...

Промена во реториката меѓу САД и Иран

Шефот на Белата куќа, Доналд Трамп, дополнително ја разгоре контроверзијата, истакнувајќи дека „воопшто не е важно“ дали Сулејмани претставувал непосредна закана за американските војници...

Дебата за иницијативата за промена на изборниот модел

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците во соработка со Иницијативата за една изборна единица, утре во 14 часот во Собранието ќе одржи...

Пентагон најавува промена на односот кон претседателот Вучиќ?

Минатата недела Александар Вучиќ објасни дека Србија ќе продолжи да соработува со светот, а Белград останува доследен на политиката за воена неутралност Западните медиуми го...

Заев: Има време за промена на изборниот модел

Тврдам дека има време за промена на изборниот модел, посочи премерот Зоран Заев на пратеничко прашање во врска со можна измена и информираше дека...

Не се очекува промена на цената на електричната енергија за граѓаните

Интервју: Марко Бислимоски, претседател на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги Очекувањата се дека и понатаму ЕСМ ќе ги обезбедува потребните количества енергија за...

АВМУ: Досега не е побарана промена на сопственоста на 1ТВ

1ТВ досега нема побарано да се изврши промена на сопственоста, соопшти Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Од таму појаснуваат дека согласно Законот за...