Ознака: промена

Наскоро поларитетот на земјата може да се промени

Магнетниот северен пол на земјата се движи пребрзо, сега научниците знаат и зошто Во холивудскиот филм „Јадрото“, јадрото на планетата одеднаш престанува да ротира, предизвикувајќи...

Претседателот бара промени во Националниот совет за евроинтеграции

Претседателот Стево Пендаровски бара разрешување на Иванка Додовска од Националниот совет за евроинтеграции, а на нејзино место бара да биде именуван Александар Спасов. - Кабинетот...

Путин ги промени имињата на десетици руски аеродроми

Рускиот претседател Владимир Путин донесе декрет со кој е предвидено десетици аеродроми во земјата да ги променат имињата. Трите најпрометни аеродроми во Москва Шереметјево, Домодедово...

Менувањето на имињата на улиците ги збунува граѓаните

Поради честите промени на имињата на улиците или на броевите, граѓаните се соочуваат со низа ситуации во кои најчесто не само што се принудени...

Операциите за промена на полот на државна сметка

Трошоците за операција за промена на полот за тарнсродовите лица во иднина ќе бидат покриени во целост од Фондот за здравствено осигурување на Црна...

Имаме македонски театар и литература, ама не и опера и филхармонија

На листата од 136 институции што ќе претрпат измени во називот, во согласност со промената на името на државата, добар дел се од културата....

Зошто државите го менуваат името

Навидум различните Македонија и Сирија, кои се соочуваат со сосема различни предизвици во своето постоење, различен културолошки, политички, социјален и историски аспект на идентификација,...

Промени на возниот ред на автобусите што сообраќаат до Средно Водно

Од викендов ќе биде зголемен бројот на поаѓања на автобуси на линијата 25, што сообраќа од Транспортниот центар до Средно Водно. На оваа линија во ударните...

Советот за надворешни работи на ЕУ в понеделник ќе ја нотира...

Европската Унија и официјално ја доби нотификацијата за промената на уставното име на државата, соопшти вчера службата за надворешна акција на ЕУ, ЕЕАС. - Денеска...

Градот што го променил името и ја загубил душата

Индискиот град Алахабад од неодамна е преименуван во Прајаграџ. Додека едни се согласуваат со таквата одлука, критичарите обвинуваат дека таа е дел од поголемата...