Ознака: прогрес

Дарвинизмот на западниот корпоративен свет

Записи во несоница Дарвинизам. Тој поим, драг читателу, како што знаеш и самиот, е поврзан со Чарлс Дарвин и неговата еволуционистичка теорија во која го...

Загрозувачите на прогресот на тапет!?

Без оглед на мнозинскиот став на граѓаните во врска со уставните измени и нивната неприфатливост, министерот Османи настојува да ги апстрахира таквите мислења и...

Америка впери прст кон регионалниот кочничар за прогрес

Набљудувано низ една поширока призма, токму Бугарија беше земјата што во изминатиот период ја користеше исклучиво историјата за да ги закочи евроинтегративните процеси на...

Можен ли е прогрес без популизам

До прекинот на огнот, светското внимание беше насочено на воздушните напади на Израел врз Газа, што можеби му одговараше на премиерот Бенјамин Нетанјаху, кому...

Заев: Вирусот во овој бран е многу поопасен и многу побрзо...

Најновиот вирусен бран со новиот сој на вирусот, не се споредува со минатите бранови. Вирусот во овој бран е многу поопасен и многу побрзо...

Османи – Петжичек: Патот до ЕУ треба да биде преку прогрес

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, имаше телефонски разговор со неговиот хомолог од Република Чешка, министерот Томаш Петжичек. Главниот акцент во разговорите на Османи и...

ММФ: И покрај корона-кризата, Народната банка продолжува со значаен прогрес во...

Непрекинатото навремено објавување квалитетни статистички податоци и во специфичните околности наметнати од пандемијата на ковид-19 е клучно за економијата, особено заради носењето соодветни одлуки...

Шекеринска: Постигнавме брз прогрес, сега е време ЕУ да покаже брза...

Само пред нешто повеќе од две години мојата земја беше извор на загриженост кај повеќето сојузници во НАТО и ЕУ. Се боревеме со тешка...

Метеорски прогрес на Кобајаши откако почна „само“ повеќе да тренира

Кобајаши е третиот, по Штох лани и Ханавалд во 2002 година, што во 67-годишната историја на новогодишната турнеја „Четири скокалници“ триумфира на сите четири...

ТВ-дуелот, пресудата на Трамп и грчката блокада

Во САД дури ни претседател на држава не може да блокира некого на Твитер, додека, од друга страна, Грција со години го блокира целиот...