Ознака: претседателски избори

Претседателски избори во Грузија

Во Грузија утрово се отворени избирачките места на кои граѓаните ќе можат да го дадат својот глас за едeн од 24 кандидати за претседател. Владејачката...

„Бразилскиот Трамп“ ита кон победа со навреди, закани и екстремни ставови

Жаир Болсонаро (63), кој стана познат како „бразилскиот Трамп“ поради екстремните сфаќања, нема намера да ја смени острата реторика, откако освои најмногу гласови во...

Ердоган победник на претседателските избори во Турција

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган прогласи победа во првиот круг од претседателските избори на кои освои нов мандат, но овојпат со извршни овластувања. – Нацијата...

ОБСЕ јавува за „сериозни неправилности“ на претседателските избори во Азербејџан

Претседателските избори во Азербејџан на кои победи досегашниот претседател Илхам Алиев со 86 проценти од гласовите, поминаа со „сериозни нерегуларности“ и „недостиг на плурализам“,...