Ознака: претседателски избори

Надворешни сили се обидуваат да влијаат врз американските претседателски избори, тврди...

Има сè поголем број странски актери, вклучително и недржавни актери, кои сакаат да влијаат на изборите во САД, а Русија, Кина и Иран се...

Силјановска Давкова го победи Пендаровски со разлика од 308.632 гласа, во...

Во вториот круг од седмите претседателски избори во земјата Гордана Силјановска Давкова освои 308.632 гласа повеќе од противкандидатот Стево Пендаровски, според последните податоци од...

Гордана Силјановска Давкова победи на претседателските избори, а ВМРО-ДПМНЕ освои 58...

Со победа на Гордана Силјановска Давкова и на ВМРО-ДПМНЕ, според првичните резултати на ДИК завршија претседателските и парламентарните избори во земјава. Сите учесници на...

Во живо: Прес-конференција на Гордана Силјановска-Давкова

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска-Давкова се обраќа на прес-конференција по вториот круг од претседателските избори.  

ДИК: Излезеноста до 17 часот за претседателските избори 42,32 отсто, а...

До 17 часот пристигнати се податоци за излезеност на гласачите за Претседателските избори од 2.040 избирачки места. Од вкупно запишани 1.069.021 гласачи на овие...

Граѓаните по седми пат избираат претседател, а по 11-ти пат пратеници

Денешните двојни избори се 24-то изјаснување на граѓаните од осамостојувањето на државата. Ова се 11 парламентарни избори кои се спроведуваат истовремено со вториот круг...

Одѕивот на Претседателските избори во Амбасадата во Брисел до 17 часот...

Во вториот круг од Претседателските избори на гласачкото место број 5.003 во Амбасадата на Македонија во Брисел до 17 часот гласаа 36 од вкупно...

Кога цртежот зборува

Коле Манев По обичај, пред кои било избори, професионални агенции или институции прават анкети со кои се мери довербата на граѓаните кон една политичка личност,...

Силјановска Давкова и Пендаровски се оградија од повиците за бојкот, повикуваат...

Двајцата кандидати за претседател Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова се на ставот дека граѓаните треба да излезат на гласање на 8 мај кога...

Силјановска Давкова нагласи дека не ги прифаќаат уставните измени, Пендаровски ѝ...

Кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова вечерва изјави дека ја прифаќаат Преговарачката рамка, но не и уставните измени. Во претседателската дебата заедно...