Ознака: претседателски избори

Силјановска-Давкова и Пендаровски одат во вториот круг

Гордана Силјановска-Давкова поддржана од ВМРО-ДПМНЕ и Стево Пендаровски поддржан од СДСМ и коалицијата влегуваат во вториот круг од претседателските избори што ќе се одржат...

Јакимовски укажа дека граѓаните во странство имале проблем да излезат од...

Претседателскиот кандидат на коалицијата „Храбро за Македонија“ предводена од ГРОМ, Стевчо Јакимовски на прес-конференција оцени дека денешниот изборен ден поминал мирно и достоинствено и...

Во интерес на Македонија е да добиеме чист изборен процес, истакна...

Изборниот процес помина генерално во фер и демократска атмосфера, со низа помали прекршувања предизвикани пред сѐ од партиите на власт и нивните активности, изјави...

Левица: Забележани помали проблеми со апаратот за читање на отисок

Денешниот изборен ден помина мирно во фер и демократска атмосфера, но сепак се случиле некои помали проблеми на изборните места, соопштуваат од Изборениот штаб...

Димитриевски: Нека денешниот ден биде празник на демократијата во Македонија

Кандидатот за претседател од Движењето ЗНАМ– За наша Македонија, Максим Димитриевски денеска гласаше и на граѓаните им посака успешни избори и да победи демократијата...

Пендаровски: Држава што преговара со ЕУ не смее да си дозволи...

Држава која преговара со Европската унија не смее да си дозволи лош изборен процес, порача претпладнево претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Откако гласаше на своето избирачко...

Јакимовски: Сите сме одговорни за тоа каква држава имаме

Најголема штета се прави на Македонија, ако не се излегува да се гласа, рече денеска кандидатот за претседател на државата на коалицијата „Храбро за...

Затворени гласачките места

Во 19 часот затворени се избирачките места на кои граѓаните на Македонија денеска можеа да гласаат на седмите претседателски избори. По затворањето на избирачките...

Таравари: Изборите да бидат фер и демократски и да победи подобриот

Кандидатот за претседател од коалицијата Вреди, Арбен Таравари, во придружба на потесното семејство го оствари правото на глас на избирачкото место во ООУ „Единство-Башкими“...

Силјановска Давкова: Граѓаните знаат за кого да гласаат и да си...

Направете го вистинскиот избор, споредете не само програми, споредете што се случуваше. Јас бев во Собранието, а сегашниот претседател беше претседател и мислам дека...