Ознака: претседателски избори

Силјановска Давкова и Пендаровски се оградија од повиците за бојкот, повикуваат...

Двајцата кандидати за претседател Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова се на ставот дека граѓаните треба да излезат на гласање на 8 мај кога...

Силјановска Давкова нагласи дека не ги прифаќаат уставните измени, Пендаровски ѝ...

Кандидатката за претседател од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова вечерва изјави дека ја прифаќаат Преговарачката рамка, но не и уставните измени. Во претседателската дебата заедно...

Остануваат уште девет дена за кампања во која учесниците на изборите...

Продолжуваат средбите со граѓани и митинзи во повеќе региони од државава на која лидерите на партиите, заедно со носителите на листи, како и кандидатите...

Течат роковите за приговори до ДИК, нема прегласување на трите избирачки...

Гласањето на трите избирачки места во кумановско каде вчера имаше прекин повеќе од три часа нема да се повтори бидејќи тоа не влијае на...

ЦИВИЛ за претседателските избори: Мирен изборен ден, демократски и фер изборен...

Мирен изборен ден, демократски и фер изборен натпревар и висока излезност се главните карактеристики на изборниот ден. Институциите обезбедија коректен изборен процес во кој...

Македонија оди во втор круг гласање од кој ѝ зависи европската...

Македонија оди во втор круг од претседателските избори, откако ниту еден кандидат не освои над 50 отсто гласови за да победи во вчерашниот прв...

Руди Џулијани меѓу 18-те обвинети во Аризона за заговор за промена...

Во американската сојузна држава Аризона, обвинети се 18 лица во врска со обидот за промена на резултатите од претседателските избори во 2020 година во...

Се надевам дека македонските граѓани гласаат за обезбедување на иднината преку...

Слободните и фер избори се суштински темел на силна демократија, оцени демократскиот сенатор од Вермонт Питер Велч за претседателските избори во Македонија, пренесува Гласот...

Силјановска-Давкова победи во 60 општини, Пендаровски во три, Османи во 15,...

Гордана Силјановска-Давкова, претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, на вчерашниот прв круг избори за шеф на државата, победи во 60 општини во земјава, кандидатот на СДСМ...

Димитриевски победи во Куманово, Таравари со тесна победа во Гостивар, а...

Од тројцата актуелни градоначалници кои се кандидираа за претседател на државата само двајца добија најголем број гласови во општините каде се градоначалници - Максим...