Ознака: претседателски избори

Силјановска Давкова: Граѓаните знаат за кого да гласаат и да си...

Направете го вистинскиот избор, споредете не само програми, споредете што се случуваше. Јас бев во Собранието, а сегашниот претседател беше претседател и мислам дека...

До 18 часот гласале 47,61 отсто, ДИК ќе ги соопшти првичните...

До 18 часот до Државната изборна комисија пристигнати се податоци за излезност на гласачите од 1.200 избирачки места. Од вкупно запишани 612.850 гласачи на...

Одзивот до 17 часот изнесува 44,18 отсто, за околу девет отсто...

До 17 часот во првиот круг од претседателските избори, своето право на глас го оствариле 397.612 избирачи, или 44,18 отсто. Како што соопшти претседателот на...

Излезноста до 15 часот е 35,89 проценти, до ДИК стигнале 233...

До 15 часот излезноста на првиот круг од претседателски избори е 35,89 проценти, според податоците на Државната изборна комисија (ДИК) од 2.110 избирачки места. Од...

Петмина си ги фотографирале гласачките ливчиња, полицијата ги фати

Пет лица во периодот од 11 до 14 часот, биле фатени од страна на полицијата оти ги фотографирале своите гласачки ливчиња додека го остварувале...

Во Куманово на три избирачки места гласањето прекинато, не функционирале убиг...

На две избирачки места во Куманово поради нефункционирање на УБИГ апаратите не се отворени навреме избирачки места, во едно место 1090 изгубен е печатот,...

Maкедонија избира претседател

Седмите претседателски избори од независноста на Македонија, на кои право на глас имаат вкупно 1.814.317 избирачи, кои ќе можат да гласаат на вкупно 3.480...

ДИК: Гласањето е мирно на сите избирачки места, до 13 часот...

Гласањето за избор на претседател на државата досега се одвива мирно на сите гласачки места, соопшти Државната изборна комисија (ДИК).  До 13 часот на...

Бојмацалиев: Нема поголеми нарушувања или инциденти

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев денеска во Куманово информираше дека не се забележани поголеми нарушувања или инциденти од досегашниот тек на...

Светските агенции известуваат за претседателските избори во земјава

Светските новински агенции денеска известуваат за претседателските избори што се одржуваат по седми пат во Република Македонија. - Претседателското гласање во Северна Македонија беше отворено...