Ознака: појас газа

Пратеници од 12 држави бараат од своите влади да воведат ембарго...

Повеќе од 200 левичари од 12 држави испратија писмо до нивните влади, барајќи да се воведе ембарго за оружје за Израел поради најновото „грубо...

Египет по воздушен пат испорача хуманитарна помош до Појасот Газа

Египетските воздухопловни сили денеска испуштија хуманитарна помош во блокираниот Појас Газа, oбјави „Анадолија“. Повикувајќи се на воени извори, египетскиот јавен медиум „Ал Кахера“ пренесува дека...

Во предлогот за прекин на огнот се бара Хамас да ослободи...

Палестинската милитантна група Хамас го доби нацрт-предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа, што вклучува 40-дневна пауза во сите воени операции и размена...

Заразните болести пустошат во разурнатиот Појас Газа, пишува „Њујорк тајмс“

Здравствените власти и хуманитарните организации велат дека заразните болести го опустошуваат населението во Појасот Газа како последица на студеното и влажно време, пренатрупаноста во...

Изминатите 24 часа ИДФ погодиле 300 цели во Појасот Газа

Израелската војска соопшти дека во изминатите 24 часа гаѓала околу 300 цели на Хамас во Појасот Газа. Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека извршиле напади...

САД со беспилотни летала над Газа се обидуваат да ги лоцираат...

Пентагон потврди дека САД вршат невооружени летови со беспилотни летала над Појасот Газа за да помогнат во напорите за лоцирање на околу 240 заложници...

Се очекува странци и тешко повредени да ја напуштат Газа по...

Извор од палестинската гранична управа во изјава за француски медиуми наведе дека на 81 тешко повреден жител на Газа ќе им биде дозволено да...

ОН усвоија резолуција со која се повикува на итно примирје во...

Генералното собрание на Обединети нации вечерва со мнозинство гласови усвои резолуција со која се повикува на итно хуманитарно примирје во Појасот Газа. Во резолуцијата, на...

Се трупа хуманитарна помош во египетски Синај, без можност да стигне...

Хуманитарната помош за Газа која пристигна од неколку земји се акумулираше денеска во голем куп во египетскиот Синај, кој се граничи со областа под...

МНР: Македонски брачен пар чека евакуација од Газа, сместен е во...

Амбасадите на Македонија, во Каиро и во Тел Авив, се во постојана комуникација со надлежните институции на Египет и на Израел, со цел евакуација...