Ознака: постапка

Уставниот суд поведе постапка за два члена од законските измени на...

Уставниот суд денеска поведе постапка за член 2 и член 4 од Законот за изменување и дополнување на Законот за облигационите односи.  Како што...

ДКСК потврди дека отвориле предмет за проверка на имот на Бесија...

Државната комисија за спречува на корупцијата (ДКСК) за МИА потврди дека по сопствена иницијатива отвориле предмет за проверка на податоците за имотна состојба и...

Запрена постапката за 10 обвинети во случајот „Моќник“ поради застареност, за...

Судот денеска донесе решенија со кои за 10 обвинети во случајот „Моќник“ постапката се запира заради застареност, додека за тројцата обвинетите Милош Милошоски, Милосим...

Постапка за измена на Уставот

Постапката за измена на Уставот поминува низ три фази. Во првата фаза, Собранието со двотретинско мнозинство, носи одлука за пристапување кон измена на Уставот....

Поведена постапка за узурпација на просторот кај поликлиниката „Бит Пазар“

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје синоќа до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за две лица против кои...

ОЈО Скопје поведе постапка против татко и син осомничени за насилство...

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против две лица, татко и син од Скопје, за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – ...

Почна постапката за кандидирање за претседател на СДСМ

Централниот одбор на СДСМ на синоќешната седница донесе одлука за започнување на процесот за организирање внатрепартиски непосредни избори за претседател, што ќе се одржат...

Во вторник ќе почне постапката за избор на нов претседател на...

Лидерот на СДСМ и актуелен премиер, Зоран Заев, ќе побара од органите на партијата во вторник да бидат свикани Централниот и Извршниот одбор со...

Поведена постапка против 30 лица што ја пренесоа веста дека Ердоган...

Турските власти поведоа правна постапка против 30 лица поради објавата на „Твитер“ дека претседателот Реџеп Таип Ердоган наводно починал. Во соопштението од полицијата се вели...

Америка се наоѓа во ерата на постојаниот импичмент

Стигна ерата на постојан импичмент на американските претседатели, пишува „Вашингтон пост“. Само шест месеци по завршетокот на последната постапка за отповикување со која се...