Ознака: полицијата

Како големиот хрватски наркобос падна во рацете на полицијата

Хрватот Мануел Вулиќ (37) повеќе од десет години се наоѓаше на листата на Интерпол за најбарани бегалци во светот, а на неколку континенти успешно...

Постигнатите резултати се одраз на посветеностa и стручностa во справувањето со...

Одбележан Денот на полицијата - 7 Мај Денот на полицијата, 7 Мај, традиционално беше одбележан во кругот на Министерството за внатрешни работи, со положување цвеќе...

Трговците со луѓе паднаа во мрежата на полицијата

Во изминатиов период, Европол и Интерпол реализираа големи акции за спречување на трговијата со луѓе и деца, како и за спасување на жртвите од...

Политиката крајно прибежиште на полицијата. До кога?

Сервисната улога, воздржаноста, праведноста, професионалната етика, моралот, честа, човечкото достоинство, заедничкото добро, националниот интерес се цената што ја плаќа целата полиција поради нивното додворување...

Кои се мотивите полицијата да биде во универзитетите!

Грчката влада ги објаснува овие измени како начин да се пресмета со криминалните активности на универзитетите, но студентите и професорите стравуваат од укинување на...

Заразени со корупција и оние што апсат поради неа

Во своја изјава за јавноста во врска со одредени индикатори што укажуваат на постоење на коруптивни елементи кај некои припадници на МВР, министерот за...

Демонстрантите фрлаа јајца и јаболка кон полицијата

Бугарија Голема маса луѓе се собра вчера пред почетокот на протестот под мотото „Големо народно востание“, на првиот ден од работата на бугарското народно собрание...

Десетици приведени поради непочитување на полицискиот час

Од македонската полиција известуваат дека нема поголеми прекршувања на забраната за движење. Дури 8.709 лица се со решение за самоизолација, а 1.105 лица имаат...

Заштитата на јавното здравје нов предизвик за полицијата

Македонската полиција започна со проверки на терен, за да утврди дали се почитуваат владините препораки за заштита од коронавирусот, а Јавното обвинителство ги постави...

Брисел блокиран, судири меѓу „жолтите елеци“ и полицијата

Белгиската полиција денеска се судир со стотици демонстранти облечени во „жолти елеци, кои го блокираа центарот на Брисел, протестирајќи поради високите даноци и трошоци...