Ознака: Пијано

Промоција на новото концертно пијано вечерва во Кичево

Во големата сала од Центарот за култура во Кичево, вечерва со почеток во 20 часот, ќе настапи Трио Концерт, со што ќе биде промовирано...

Гостува ирскиот титан на пијаното

Со „Љубов за Клара“ е насловен концертот на оркестарот на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи вечерва во 20 часот. Солист е фантастичниот ирски...

Пијанистката Иванова со настап на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука

Оваа недела, со почеток во 18.30 часот, на археолошкиот локалитет Врбјанска Чука во Пелагонија пијанистката Дуња Иванова ќе одржи концерт со делата на Стив...

Пијанистката Егорова ја разбранува публиката на „Охридско лето“

Извонредната руска пијанистка Виолета Егорова синоќа приреди неповторливо доживување на „Охридско лето“ одржувајќи концерт во рамките на музичката програма на фестивалот. Егорова фасицинира со концертниот...

Бартоломео Кристофори го изумил пијаното

Дали сте знаеле... Бартоломео Кристофори (1655-1731) од Падова, Италија, ја добива заслугата за изумот на современото пијано. Големиот кнез од Тоскана, Фердинандо де Медичи, го...

Концерт за четирирачно пијано

Вечерва, во 20 часот, во камерната сала на Македонската филхармонија, ќе се одржи концерт за четирирачно пијано со едни од најистакнатите македонски пијанистки -...

Концерт за четирирачно пијано на дуото Марија Ѓошевска и Елена Атанасовска-Ивановска

Концерт за четирирачно пијано ќе изведат пијанистките Марија Ѓошевска и Елена Атанасовска-Ивановска вечер од 20 часот во Македонската филхармонија. На програмата се свитата „Оревокршачка“...

Новата музичка надеж: Тринаесетгодишната Јована од Битола

Јована Здравевска, која има само 13 години и учи во ОУ "Даме Груев"-Битола, веќе подолго време со својот златен глас ги освојува срцата на...

Со концерт промовирано новото пијано на КИЦ

Културно-информативниот центар го претстави новото пијано, донација од Лихтенштајн, со концерт насловен „Вечер со пијано“ на пијанистите Дино Имери, Шкелзен Бафтиари, Арда Мустафаоглу и...

Во „Салон 19,19“ ќе се свири на ново пијано – прво...

Сиве овие години КИЦ користеше пијано од марката „петроф“, кое веќе одамна е амортизирано бидејќи е донесено во институцијата уште во 1972 година. Оттука...