Ознака: Пехчево

Се славеше и во ОУМБ „Кочо Рацин“ во Пехчево

Вработените во библиотеката „Кочо Рацин“ во Пехчево со низа активности го одбележаа Месецот на книгата, кој завршува утре, 15 ноември. - Месецот на книгата го...

Сликовницата „На крилјата на самовилското коњче“ претставена под Црнодолскиот Водопад во...

Необична промоција на најновата книга за деца на Александра Велинова Она што како специфично на книгата ѝ дава дополнителна привлечност и убавина е интересно изнесеното...

„МалеМале“, прв книжевно-уметнички фестивал во Малешевијата

Музички перформанс, изложба на цртежи, поетско читање, слем-поетување и промоција на книга, ќе се одржи на првиот книжевно-уметнички фестивал „МалеМале“, кој ќе се одржи...

Ангелов: Ситуацијата кај беровско Мачево ескалира, пратени се три хеликоптери

Три хеликоптери (еден наш и два српски) се упатени кон беровското село Мачево каде ситуацијата со пожарот ескалира, објави на социјалните мрежи, директорот на...

Пожарникарите со сите сили се борат против огнот кај Пехчево

Пожарникарите неуморно се борат против пожарите кај Пехчево кои избија вчера. Екипите испратени на терен вложуваат големи напори за да го стават огнот под...

Пет хеликоптери го гаснат пожарот кај Пехчево

Три српски и два македонски хеликоптери полетаа од скопскиот аеродром кон пехчевскиот регион, соопшти утрово директорот на Центарот за управување со кризи, Стојанче Ангелов....

Жителите на Пехчевско на првата линија во битката со пожарите

Мештаните од селата Умлена и Робово во Пехчевско се загрозени од пожарот кој цела ноќ гореше во нивна близина. Ситуацијата е сериозна кај Умлена,...

Еден од хеликоптерите замина на извидување во реонот на Пехчево

Еден хеликоптер замина на извидување во реонот на општина Пехчево, соопшти утрово директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов во изјава...

Упорните пожарникари и граѓани го спасија манастирот Света Петка од пожарот...

Жителите, пожарникарите и сите инволвирани во гаснењето успеаја да го спасат манастирот Света Петка од пожарот кој повеќе од 10 часа беснее во Пехчево. Според...

Скопје испрати пожарникарски екипи кон Пехчево и Делчево

Скопскиот градоначалник, Петре Шилегов, истакна дека три екипи пожарникари, со три возила на противпожарната бригада на Град Скопје се упатиле кон Пехчево и Делчево...