Ознака: охрид

Хрватскиот „Осмиот комесар“ го отвора првиот „Бич филм фестивал“

Интересно е што утревечер филмот „Холидеј“ посетителите ќе имаат можност да го погледнат на бродот „Галеб“, кој ќе плови на релацијата Охрид-плажа Оревче. Преостанати...

Триесеттата „Поетска ноќ во Велестово“ со скратена програма

Јубилејната 30-та „Поетска ноќ во Велестово“, годинава со скратена програма, ќе со одржи на 20 и 21 јули, на локации во Велестово и во...

Полската вечер на „Охридско лето“ во знакот на Вроцлавски барокен ансамбл

Во рамките на традиционалната Полска вечер на фестивалот „Охридско лето“, ќе се одржи концерт на Вроцлавски барокен ансамбл, в среда во црквата „Света Софија“ со...

Скопје ќе донира „пајаци“ на Охрид и Штип

Град Скопје и Јавното претпријатие „Градски паркинг“ ќе донираат специјално возило „пајак“ на Охрид и Штип. Донацијата за општина Охрид се состои од специјално товарно...

Филипче од Охрид: Историски момент за Република Македонија

Охрид е меѓу првите градови каде веќе се одржува прославата „Македонија во ЕУ и НАТО“ организирана од Владата во 15 градови низ земјата по...

Охрид е македонско огледало на европската култура

Романските уметници Елена Мошуц и Калин Братеску, во придружба на уметниците од Македонската филхармонија, предводени од маестро Николае Молдовеану, завчеравечер на Античкиот театар го...

„Бела ноќ“ за старт на главната туристичка сезона во Охрид

Градот Охрид стартот на главната туристичка сезона ќе го означи со „Бела ноќ“, манифестација што ќе понуди богата забавна програма со бројни музички содржини...

Со италијански и француски арии отворено „Охридско лето“

Охрид од вечерва се до 20 август ги живее своите 40 дена возбуда што ги носи фестивалот „Охридско лето“. Со најпознатите италијански и француски...

Подновениот Антички подготвен за отворањето на „Охридско лето“

Како солисти ќе се претстават извонредната певица, сопранот Елена Мошуц и тенорот Калин Братеску од Романија, со изведба на арии од опери на Пучини,...

Охрид релативно исполнет со туристи, но плажите празни

Охрид се уште го чека шпицот на летната туристичка сезона, со релативно ниски температури невообичаени за овој период од годината. Студеното време што го зафати...