Ознака: Опера

Велигденски концерт на „Танец“ во Националната опера и балет

Велигденскиот концерт на „Танец“ со наслов „Велигден е, Ѓурѓовден е“ ќе се одржи вечерва, од 20 часот, во Националната опера и балет. На програмата...

Балетот „Есмералда“ на сцената на Националната опера и балет

Еден од бисерите на балетската уметност, „Есмералда“, од италијанскиот композитор Чезаре Пуњи, ќе се изведе на сцената на Националната опера и балет вечерва, со...

Милка Ефтимова за Светскиот ден на операта: Оперската музика e најголемиот...

Операта, како најкомплексна и најсложена уметничка форма се создава и се восприема само со љубов. Тогаш, состојбата на човековиот дух преминува во друга димензија,...

„Кавалерија рустикана“ в петок во Националната опера и балет

Во салонот на Националната опера и балет в петок ќе се одржи операта „Кавалерија рустикана“ Пјетро Маскањи, со концертна изведба, чиј почеток е закажан...

Гала оперски концерт во НОБ

В петок со почеток во 20 часот на сцената на Националната опера и балет ќе се одржи гала оперски концерт на кој ќе диригира...

Растенијата ја заменија публиката на повторното отворање на операта во Барселона

Операта Лисео во Барселона вчера повторно беше отворена со својот прв концерт уште од средината на март, на кој беа поставени растенија во салата,...

„Порги и бес“ – опера или мјузикл?

Со операта „Порги и Бес“, Џорџ Гершвин (1898-1937 г.) отворил нова страница во историјата на операта, а и на музиката. Во 1935 година сериозната...

Премиера на операта „Скендер-бег“

Премиера на операта „Скендер-бег“ од композиторот Фатос Лумани ќе биде изведена вечерва, во 20 часот, на сцената на Националната опера и балет. Диригент е...

Премиера на операта „Кармен“

Премиерата на операта „Кармен“ од Жорж Бизе ќе биде изведена на 8 и 12 ноември. По нејзината последна премиерна обнова во 2002 година, по...

Премиера на операта „Кармен“

Денес во Националната опера и балет се одржа прес конференција по повод премиерата на операта „Кармен“ од Жорж Бизе, која ќе биде изведена на...