Ознака: обвинение

Обвинение против 18 лица за криумчарење луксузни автомобили

Основното јавно обвинителство Скопје ја заврши истражната постапка и поднесе обвинение против 18 физички и едно правно лице за повеќе кривични дела, меѓу кои...

Украина поднесе обвинение против поглаварот на Руската православна црква

Украинските власти денеска соопштија дека поднеле кривична пријава против патријархот Кирил, поглавар на Руската православна црква. Највлијателниот духовен водач во Москва, поддржувач на претседателот Владимир...

Се замозадоволувал и допирал дете во воз, Обвинителство му поднесе обвинение

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за три кривични дела – Задоволување полови страсти пред друг согласно член 190 од...

Покренато обвинение против полициски инспектор со чиј пиштол беше убиена мигрантка

По спроведена севкупна истражна постапка, предметен обвинител од Специјализираното одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања и припадници на...

Јавното обвинителство поведе истрага за обид за убиство во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје поведе истражна постапка против 33-годишник од Арачиново, бидејќи постои основано сомнение дека сторил кривично дело убиство според член 123 став...

Обвинение против Трамп покрена Големата порота на Џорџија, за обид за...

Големата порота во сојузната американска држава Џорџија денеска го обвини Доналд Трамп за обид да ги смени резултатите од изборите во САД во 2020...

Хантер Бајден обвинет за неплаќање данок и илегално држење оружје, прифатил...

Хантер Бајден, синот на американскиот претседател Џо Бајден, е обвинет за федерално затајување данок и нелегално поседување оружје, како дел од договорот постигнат со...

Денеска поранешниот претседател на Америка излегува пред Федералниот суд во Мајами:...

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп се соочува со голем број обвинувања, а најновото во низата е федералното обвинение за кршење на Законот за шпионажа...

Трамп: Обвинението е смешно и неосновано, американската администрација започнала „лов на...

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека федералното обвинение објавено против него е „смешно“ и „неосновано“, обид да се загрозат неговите шанси да...

Доверливите документи за нуклеарната програма на САД Трамп ги чувал во...

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, републиканскиот кандидат за реизбор следната година, е обвинет по 37 точки од обвинението за незаконско задржување доверливи документи и...