Ознака: нов

Нов мегапроект – железница меѓу Кина, Киргистан и Узбекистан

Кинескиот претседател Си Џинпинг, претседателот на Киргистан, Садир Јапаров, и претседателот на Узбекистан, Шавкат Мирзијоев, во четвртокот преку видеоврска го честитаа потпишувањето на меѓувладиниот...

Ерис, новиот сој на коронавирус регистриран во 36 земји ширум светот

Сојот ЕГ.5.1, наречен и Ерис, на новиот коронавирус се шири низ светот и веќе е регистриран во 36 земји, објави Џерузалем пост. Заклучно со 24...

Сојуз на стопански комори: За да има задоволни работници треба здрави...

Потребата од комплетно нов закон за работни односи е одамна утврдена, но измените кои се прават мора да се одраз на современите трендови на...

Отпад или нов ресурс

Во Македонија, со околу 35.000 вработени и повеќе од 600 милиони евра годишен извоз, текстилната индустрија е една од водечките индустриски гранки и таа...

Нов дрон може да ја менува формата при лет и да...

Научниците од универзитетот „Беркли“ во Калифорнија развија експериментален дрон „мидер квадкоптер“, кој може да ја промени својата форма во воздух. Дронот е производ од лабораторијата...

Нов сој на ковид и нов предизвик

Странските медиуми пишуваат дека нов вид на ковид-19, со изразени промени во протеинот на шилците, е откриен во северозападниот француски регион Бретања. Засега не...

Поднесен нов список за гласање недоверба на Владата

Во Собранието попладнево е поднесен нов ревидиран список со барање за изгласување недоверба на Владата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека новиот список е доствен до собраниската...

„Си нацртав живот“ – нов албум на „21 век“

Групата „21 век“ го објави својот трет студиски албум насловен „Си нацртав живот“, кој под етикетата на „Пасворд продакшн“ веќе е достапен на сите...

Атина обвиена со нов пожар

Пожарот што избувна во западниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина, до вчера напладне сè уште не беше ставен под контрола. Поради...

Дали економиите во подем ги очекува нов удар?

На почетокот на јули, приносот на десетгодишните американски државни обврзници падна на најниско ниво во последните четири месеци, а берзите се исплашија дека нема...