Ознака: независност

Тадиќ и Вучиќ со различни толкувања за независноста на Косово

Србија Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, наместо да води сметка за интересите на Србија, јавно и недвосмислено се придружи на ставовите што одат во прилог...

Тора: Каталонија не се откажува од идејата за независност

Каталонија на никаков начин не се откажува од идејата да дојде до независност, изјави денеска претседателот на каталонската регионална Влада, Ким Тора по средбата...

Каталонските пратеници не избраа претседател на владата

Каталонскиот заговорник за независност Жорди Турул не беше избран за претседател на владата на Каталонија откако „тоа го одбија пратениците од антикапиталистичката партија ЦУП“. Втор...