Ознака: Научниците

Пронајдени предмети чие потекло е загатка за научниците

Научниците пронајдоа чудни украси изработени од метал што не е познат на Земјата. Пронајдената белезица и шуплива полутопка украсени со злато, очигледно се исковани...

Мистерии што научниците конечно ги решија во 2023 година

Науката го менува нашето разбирање за минатото. Палеогенетиката открива неверојатни тајни на ДНК скриени во коски и нечистотија. Вештачката интелигенција декодира антички текстови напишани...

Научниците веруваат дека откриле нов вкус

Во светот има пет различни вкуса, но тим од американски научници верува дека на таа листа треба да се додаде нов, шести вкус Науката го...

Научниците го открија првиот доказ дека црните дупки ротираат

Астрономите го забележаа првиот директен доказ за црна дупка што се врти, обезбедувајќи нови сознанија за најзагадочните објекти во универзумот. Набљудувањата се фокусираат на супермасивната...

Мразот на Антарктикот е исклучително низок

Научниците предупредуваат Морскиот мраз што го опкружува океанот околу Антарктикот достигна рекордно ниско ниво оваа зима, соопшти неодамна американскиот национален центар за податоци за снег...

Научниците бараат објаснување зошто викинзите го напуштиле Гренланд

Научниците веруваат дека се на трага на објаснување зошто викинзите го напуштиле Гренланд во 15 век. Тоа се случило 400 години откако отишле во...

Рекордот за животниот век на човекот ќе биде соборен до 2060...

Научниците предвидуваат Новите истражувања покажаа дека во наредните децении, односно до 2060 година ќе биде соборен сегашниот рекорд на човечки животен век. Дали постои ограничување на...

Феномен откриен на дното на океанот ги загрижува научниците

Во 2013 година научниците открија „монструозен“ топлотен бран наречен „Блоб“ во близината на брегот на Алјаска. Тој брзо се рашири по брегот на Тихи...

Научниците тврдат – стилот на облекување го подобрува расположението

Шарен, весел и во сите можни бои, вака изгледа таканаречениот допамински тренд во облеката, кој стана хит оваа сезона. Значи, колку повеќе бои и...

Научниците открија како да ја сменат крвната група

Канадските научници за првпат ја сменија крвната група во човечки органи за трансплантација. Списанието „Сајенс трансишнал медисин“ објави начин како да се направат „универзални“...