Ознака: „Моден викенд“

„Модниот викенд“ слави сребрен јубилеј во Градскиот парк во Скопје

Дваесет и петтото издание на манифестацијата „Моден викенд“ е закажано на 25 јуни, во 17 часот, во Градскиот парк во Скопје. - Го закажавме 25-то...

Осум ревии, 28 европски дизајнери, обединета мода на „Моден викенд“

Изминатите три дена публиката можеше да го погледне изложбениот салон „Обединета мода“, собирајќи дваесет и осум интернационални дизајнери и брендови од седумнаесет земји на...

Перформанс со 28 европски дизајнери на првиот ден на „Моден викенд“

Во присуство на многубројна домашна и странска публика, синоќа официјално беше отворен шоурумот „Обединета мода“, со што се означи почетокот на деветнаесеттото издание од...

„Моден викенд“ со 28 дизајнери и со брендови од Европа

Традиционално со нови колекции и ревии ќе се претстават како млади и перспективни имиња така и етаблирани ѕвезди од државата и од регионот Изложбен салон...

„Модниот викенд“ ќе обедини 29 дизајнери од Европа

Модни дизајнери од: Белгија, Германија, Португалија, Франција, Романија, Латвија, Естонија, Грција, Турција, Бугарија, Словенија, Хрватска, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Србија, Косово и од...

„Моден викенд“ обоен со разноликост и автентичност

Со ревиите на „Ерор Колектив“, Сара Реџиќ и Александра Јовановска вчеравечер заврши осумнаесеттото издание на Моден викенд Скопје за сезоната есен-зима 2018/2019 во „Скопје...

Екомодата не е само тренд туку и иднина

Производство на облека со сертификати и етикети што ја штитат животната средина е добра стратегија за промовирање на повеќе свесни потрошувачки модели. Исто така,...

„Моден викенд“ по осумнаесетти пат

Лидија Георгиева, Ирина Тошева, Теодора Митровска, Кренаре Ругова, Силвија Миха, Олгица Ѓоргиева, „Ерор колектив“, „Ерор колектив“, Александра Јовановска дел од „Модниот викенд“ Од 1 до...

„Моден викенд“ бара најсоодветен начин за повторна употреба на текстилот

Избраните учесници на отворениот повик за проектот „Модата како дел од екосистемот. Одржлива приказна“, почнаа серија работилници за одржлив дизајн од нула отпад и...