Ознака: мобилни телефони

„Спејс-екс“ ги лансира првите сателити што директно ќе се поврзуваат...

Американската компанија „Спејс-екс“, користејќи ја својата ракета „Фалкон 9“, ги лансира првите сателити што ќе овозможат поврзување на мобилните телефони директно со соѕвездието Старлинк...

ЕУ ќе ги лекува тинејџерите од зависноста од мобилните телефони

Подготовки за новиот европски закон за дигитални услуги Истражувањата покажуваат дека адолесцентите како никогаш досега се борат со проблеми со психичкото здравје, но дали технологијата...

Во Холандија забранети мобилни телефони во училиште

Уреди што вклучуваат и мобилни телефони ќе се забранат во училниците за да не се наруши текот на учењето, објавија холандските власти. „Би-би-си“ пренесува...

Од манастирот Бигорски апелираат да не се користат мобилни телефони на...

Во пресрет на најсветите мигови на Христовото Воскресение, и најголемата радост која му се случува на човечкиот род, свештената Бигорска обител испраќа апел до...

На настава без мобилни телефони за посреќно детство

Откако Кина ја забрани употребата Кина од неодамна забрани користење телефони во училиштата откако таква одлука донесе Министерството за образование на оваа држава, која е...

Властите во Москва преку апликација ќе го следат движењето на луѓето...

Московските власти претставија апликација за паметни телефони, која ги следи движењата на луѓето кои се во изолација поради коронавирусот. Според официјалните податоци, 2.777 Руси се...

Техно – Мобилните телефони наскоро може да исчезнат

Професорката од универзитетот „Стерн“ во Њујорк, Ејми Веб, предвидува дека мобилните телефони може наскоро да исчезнат и наведува дека тоа не би било првпат...

Кинескиот мобилен гигант „Хуавеј“ ја гради првата фабрика во Европа

„Хуавеј“ ќе инвестира 200 милиони евра во првата фаза од изградбата на фабрика за производство на базни станици, што ќе значи и отворање на...

Со читање бајки ќе се одвикнуваат децата од мобилните телефони

Во Универзитетската библиотека во Битола, во детската читална, од понеделник, 13 јануари, два часа, од 11 до 13 часот, на децата, кои ќе дојдат...

Приведен крадец од Прилеп, украдените мобилни вредни 400 илјади денари вратени

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп, поднесе кривична пријава против Г.Д.(47) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за...