Ознака: миленичиња

Во Кина расте побарувачката за клонирани миленичиња

По изглед, овие животни не се разликуваат од обичните, но всушност нивните копии се направени во Кина. Само четири компании во светот се занимаваат...

Сè повеќе луѓе ги клонираат своите починати миленичиња

Животни Луѓето што не можат да се справат со загубата на своите домашни миленици сѐ повеќе прибегнуваат кон неконвенционално и скапо решение, односно кон клонирање...

Пролетна средба, дружење и порција љубов за напуштените миленичиња

Како дел од оваа кампања, од јавното претпријатие „Лајка“ ги покануваат сите љубители на кучиња, нивните досегашни вдомувачи, пријатели, соработници и активисти да се...

Миленичињата ни овозможуваат социјална интеракција

Додека физичкото растојание помага да се спречи ширењето на коронавирусот, ограничувањето на контактот помеѓу луѓето доведува до осаменост. Но, за среќа, домашните миленици се...

За време на пандемијата зголемена илегалната трговија со миленичиња

Поради карантинот и осаменоста, многу Германци побарале да купат домашни миленичиња, од нив најголем број пристигнуваат преку илегалните канали за продажба на животни од...

Домашните миленичиња за викенд ќе може да се шетаат во 20...

По многубројните реакции на оние што имаат домашни миленичиња, се донесе одлука за време на викендите тие да може да се шетаат од 20...

АХВ: Не постојат докази дека домашните миленичиња ја шират болеста

Прашањето што често го поставуваат сопствениците на домашни миленици, но и останатите граѓани е дали кучињата и мачките можат да бидат преносители на коронавирусот,...

Цветни круни за величествен изглед на најдобрите човекови пријатели

Првата круна од цветови што Џарели Алехандре ја изработила за своето куче Фреја била само интересен проект наменет за фотографии кои ќе бидат објавени...

Стари гуми станаа удобни кревети за домашните миленици

Младиот занаетчија Амарилдо Силва од Бразил употребува стари гуми од возила кои ги претвора во удобни украсени креветчиња за домашните миленици. Силва започнал со изработката...

За што протестираат граѓаните на социјалните мрежи?

Групи што повикуваат на марш за почист воздух, на протести за миленичиња, на стоп за насилството и национализмот во Македонија, но и такви што...