Ознака: медиуми

Османи: Слободата на медиумите е слика за состојбата во општеството

По повод одбележувањето на Светскиот ден за слобода на медиумите, Секретаријатот за европски прашања, во Клубот на пратенците организираше неформален брифинг и појадок со...

Манчевски: Доброто владеење и слободата на медиумите се меѓусебно зависни

Слободни, безбедни, независни и одговорни медиуми се основа за развој на едно демократско општество. Тие се важна алка за градење на развиена држава, за...

Во Македонија има ниска медиумска и политичка култура на интернет

Во Македонија има ниска медиумска и политичка култура на социјалните медиуми. Најчести проблеми на социјалните мрежи се нетолеранцијата, говорот на омраза, дезинформирањето и лажните...

Власта тактички ја одложува стратегијата за медиумите

Стопирањето на работата е знак дека власта сака стратегија што ќе овозможи државата да не се меша во работата на медиумите, наведуваат од новинарските...

Репортери без граници: Македонија 109-та според слободата на медиумите

Македонија е рангирана на 109-то место во најновиот Извештај за слобода на медиумите на Репортери без граници, што е напредок за две места во...

Грчките медиуми го пренесуваат оптимизмот на Могерини и Заев

Оптимизмот изразен од Могерини и Заев дека може да се најде решение на името се најде во фокусот на грчките медиуми во извештаите за...

Ременски: Очекуваме опозицијата да ги поддржи измените на Законот за медиуми

Потпретседателката на СДСМ и пратеничка Фросина Ременски очекува опозицијата да ги поддржи Предлог-измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Таа денеска најави дека...

АВМУ: Детектираме говор на омраза во медиумите, никој не презема мерки

Основното јавно обвинителство и Комисијата за заштита од дискриминација не ги преземаат потребните активности откако Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) ќе...