Ознака: „Лувр“

„Лувр“ доби закана за бомба: „Ќе ја кренеме во воздух...

Деновиве била испратена закана за бомба до „Лувр“, потврдија весникот „Фигаро“, музејот и француската полиција. Таа била напишана на англиски и испратена преку онлајн...

Да не беше коронавирусот, ќе се претставевме во Будимпешта заедно со...

Одложени проекти на музеите Музеите и галериите во земјава во текот на 2020 година се најдоа пред голем и непланиран предизвик, како да го задржат...

„Мона Лиза“ се врати во „Лувр“

Најпопуларниот музеј во светот, „Лувр“, ги отвори своите врати по неколкумесечниот карантин. Но сега, за време на посетите, најголемата атракција ќе мора да биде...

Изложба во „Лувр“: Христијанската уметност „премина“ во ислам

Бугарската изложба во „Лувр“, сместена во Oдделението за исламска уметност, што предизвика негативна реакција на бугарските стручњаци од областа на историјата и уметноста, e...

Изложбата за Да Винчи во „Лувр“ ја посетиле повеќе од милион...

Изложбата посветена на 500-годишнината од смртта на ренесансниот мајстор Леонардо да Винчи, во парискиот музеј „Лувр“, ја посетиле 1,1 милион луѓе. Според управата на...

Македонските уметници во слава на Леонардо

На 24 октомври, во славниот париски „Лувр“, беше отворена изложбата по повод 500-годишнината од смртта на италијанскиот ренесансен сликар Леонардо да Винчи (1452-1519). По...

Роденовиот „Мислител“ си најде нов дом во „Лувр“ во Абу Даби

Роденовиот „Мислител“, веројатно една од најпознатите скулптури на сите времиња што прикажува човек со наведната глава потпрена на раката во седечка позиција, си најде...

Париз не е само Ајфеловата кула, „Лувр“ и Триумфалната порта

Париз се сите улички што мирисаат на кроасани и овошни тартови, улици што мирисаат на „шанел“ и излози обоени во последната висока мода. Париз...

Лувр на забранети дела во Узбекистан

Туристите доаѓаат тука најпрвин поради страшните глетки од хаварисани предмети на исушеното дно на, до неодамна, четвртото најголемо езеро на земјата Авангардната уметност во времето...

Проектантот на стаклената пирамида во „Лувр“ ја почитуваше светлината

Американскиот архитект со кинеско потекло И.М. Пеи, кој почина на 102 години, на 16 мај, со својот модерен дизајн и високопрофилните проекти, каква што...