Ознака: лои

Зеленски и Путин резервирани околу предлогот за прекин на огнот за...

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и рускиот претседател Владимир Путин изразија резервираност за предлогот за прекин на огнот во Украина за време на одржувањето на...

Се очекува САД и Кина да освојат најмногу медали на ЛОИ...

Се предвидува дека САД ќе освојат вкупно 123 медали, вклучувајќи 39 злата, а Кина 89 медали, од кои 35 златни. Двете држави беа на...

Запален е факелот за ЛОИ 2024

Со тоа се означи последниот дел од седумгодишните подготовки за почетокот на Игрите, кои треба да почнат на 26 јули ЛОИ - ВО АНТИЧКА ОЛИМПИЈА Факелот...

МОК не дозволува Русите да учествуваат на церемонијата на отворање на...

Одлуката на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК) да им забрани на руските спортисти да учествуваат на свеченото отворање на Олимписките игри во Париз е неправедна...

Во девет екипни спорта барем 15 селекции ќе ги бранат титулите

НА ЛОИ 2024 Во девет од екипните спортови на Летните олимписки игри (ЛОИ) годинава во Париз (Франција), 15 актуелни шампиони ќе ги бранат златните медали...

Олимписките медали содржат и метал од Ајфеловата кула

Во согласност со традицијата, медалите се златни, сребрени и бронзени, но, за разлика од кој било од приближно 36.600 медали што биле доделени од...

На свеченото отворање ќе присуствуваат околу 300.000 гледачи?

ЛОИ 2024 Предводено е спортистите на ЛОИ во Париз да продефилираат на свеченото отворање на 160 брода, кои ќе пловат по маршрутата долга шест километри...

Кипчоге трча за рекордна петта титула, како подготовка за ЛОИ

Берлин е многу добро место за мене, четири пати победив со два светски рекорда, вели Кипчоге, кој на ЛОИ 2020 стана третиот што освоил...

Продолжува трката за медалите на СП и за пласман на ЛОИ

КОШАРКА - СВЕТСКО ПРВЕНСТВО Србија прва се пласира во полуфиналето и в петок ќе игра со победникот од дуелот Словенија - Канада. Во второто полуфинале...

Трка за титулата и за пласман на ЛОИ

КОШАРКА - ДЕНЕСКА ПОЧНУВА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ЗА МАЖИ СП 2023 ќе го организираат три држави, Јапонија, Индонезија и Филипини, а бранител на титулата е Шпанија....