Ознака: лекови

Со погрешни дијагнози до погрешни лекови

Деновиве читам некакви анализи за пропаста на СДС на претходните избори. Практично за нивното целосно тонење. Анализите доаѓаат најчесто од новите претенденти на челната...

Царинска управа: Спречен влез на 1,7 тони штетни медикаменти на скопскиот...

Царински службеници на влез на Меѓународен аеродром Скопје спречија влез на 1,7 тони медикаменти, Силденафил Цитат Упс и Сибутрамин, коишто се штетни по здравјето...

Куба се бори со сериозен недостиг на млеко, гориво и лекови

Куба денеска потврди дека побарала помош од Светската програма за храна (ВФП) поради недостиг на млеко во прав за деца, што е уште еден...

Меџити: ФЗОМ побарал од МФ дополнителни 2,9 милијарди денари за нови...

Апликациите за ставање на лек на позитивна листа што се пристигнати во Министерството за здравство, 21 за лекови и четири за нутриенси, веќе се...

Лекови што можат да влијаат на возењето

Некои вообичаени лекови, како што се антидепресиви, апчиња за спиење и лекови против болки, може да ја нарушат способноста за возење кај постарите возрасни...

Меџити за крадењето лекови од Онкологија: Сторителите на криминалот имаат име...

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, на денешната прес-конференција по повод случајот со Онкологија, истакна дека е длабоко погоден и рече дека тој мора да...

ДУИ: Политичките партии да не ги компромитираат и да стојат настрана...

Политичките партии да не ги компромитираат и да се држат настрана од истрагите за случајот „Онкологија“, како и да ги поддржуваат без резерва, побара...

Лекови за притисок, шеќер, тироида и за белодробни болести од денес...

Почна да функционира првата од низата најавени реформи во примарното здравство, со која матичните лекари може да препишуваат лекови за регулирање притисок и шеќер...

Од европскиот пазар исчезнале 26 отсто од генеричките лекови за 10...

Во изминатите десет години од европскиот пазар исчезнаа 26 проценти од генеричките лекови, а најчеста причина била неисплатливоста на производството поради прениските цени на...

Собранието одобри измени на законот за лекови, „трикафта“ може да добијат...

Собранието вечерва на 106-тата седница донесе Закон за дополнување на Законот за лекови и медицински средства и изгласа измени на Законот за здравствено осигурување...