Ознака: лекарска комора

Потпишана Декларација за промоција и поддршка на вакцинацијата

Декларација за промоција и поддршка на вакцинацијата потпишаа денеска трите медицински комори, Лекарската, Фармацевтската и Стоматолошката, Министерството за здравство, медицинските факултети во земјава и...

Лекарската комора бара итна разрешница на случајот со лекарот што беше...

Лекарската комора го осуди вчерашното убиство на докторот, кој со убодни рани беше пронајден мртов на паркингот пред поликлиниката Железара и бара од надлежните...

Насилството врз здравствените работници се интензивира, потребни се системски решенија за...

Насилството врз здравствени работници добива на интензитет, а за негово сузбивање се потребни системски решенија што ќе бидат имплементирани на национално ниво и на...

ЛК остро го осудува нападот на лекар од Итна помош во...

Лекарската комора остро го осудува физичкиот напад на лекар вработен во Итната помош во Здравствениот дом во Радовиш што се случи на 10.2.2024 година,...

ЛК и здруженијата на пациентите договорија соработка за подобрување на условите...

Со цел унапредување на заедничката соработка во насока на создавање на подобри услови за лекување на пациентите и работа на лекарите Лекарската комора потпиша...

ЛК: Институциите да ги заштитат лекарите од злоупотреба за лажно рекламирање

Лекарската комора, како професионално здружение на сите доктори по медицина, јавно бара од Основното јавно обвинителство и Министерството за внатрешни работи итно да постапуваат...

Лекарска комора: Го почитуваме правото на протест, но осудуваме обиди сите...

Лекарската комора го почитува правото на протест на сите граѓани, но, изразува силно несогласување и ги осудува обидите на вчерашниот протест, сите доктори да...

Лекарска комора: Терапијата на ниту еден пациент не смее да биде...

Лекарската комора реагираше за случајот со Клиниката за онкологија во кој скопското основно јавно обвинителствo и Министерството за внатрешни работи продолжуваат да преземаат дејствија...

Лекарска комора: Говорот на омраза кон лекарите е на штета и...

Лекарската комора на РСМ ги осудува јавните вербални навреди, напади и притисоци врз лекарите и лекарската професија, како и неоснованите обвинувања за направена лекарска...

За случајот со извадените органи на родилката од Дебар Лекарска комора...

Лекарската комора ќе чека судска одлука пред да дискутира за одземање на лиценцата на лекарот од Струга кој по породување и извади матка, јајчник...