Ознака: кинематографија

За македон(ц)ката кинематографија

„Отсекогаш сме знаеле дека кинематографијата е бизнис и дека уметноста во неа била возможна затоа што била компатибилна со барањата на бизнисот. Кога почнавме,...

Недела на италијански филмови

Неделата на италијанската кинематографија на темата „Херои и антихерои во италијанскиот филм“ се отвора денеска и ќе трае до 23 мај, во Кинотеката на...

Антологиски наслови од српската кинематографија во Кинотека

Проекција на 11 класични наслови од српската кинематографија, продуцирани од раните 1960-ти до средината на 1980-тите години, ќе се одржат денеска, во Кинотеката на...

Ренесанса и нов женски бран во македонската кинематографија

Македонскиот филм забележа светски успеси во оваа бурна и неизвесна 2021 година. Десетици македонски филмови беа прикажани и промовирани на престижни релевантни фестивали. Влегоа...

Зошто корејската кинематографија е најдобра во светот

Кога режисерот на „Паразит“, Бонг Џун-хо, ја започнал својата нова идеја за приказна заснована на неговото 20-годишно искуство како тутор на богатите семејства во...

Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната награда ASC...

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за документарен филм на 34-то доделување на наградите ASC...

Кинематографијата и визуелните ефекти не се одвоени занаети

Кинематограферот Роџер Дикинс, кој 14 пати бил номиниран за „оскар“, детално го анализира својот последен филм „Голдфинч“ и објаснува зошто за него „Блејд ранер...

Еден од најголемите живи кинематографери

ЛИЧНА КАРТА: Роџер Дикинс е роден на 24 мај 1949 година, во гратчето Торквеј, Девон, Англија/Обединетото Кралство. Студирал фотографија на академијата „Бет“ и на...

Македонија копродуцент на филм во трка за канската „палма“

Со еден филм во официјалната натпреварувачка програма, со четири најнови остварувања што ќе бидат прикажани на филмскиот маркет, како и со неколку значајни промотивни...