Ознака: „Карневал“

Откажувањето на карневалот ќе ја чини Германија 1,5 милијарда евра

Пандемијата ги запре масовните карневалски настани, кои традиционално се одржуваат секоја година во Германија. Германскиот економски институт, со седиште во Келн, проценува дека откажувањето на...

Карневалот во Рио одложен на неодредено време поради ковид-19

Карневалот во Рио де Жанеиро нема да се одржи ни во јули, објави градоначалникот Едуардо Паес. Бразил се соочува со силен втор бран на...

МВР интервенираше на карневалот во Вевчани поради непочитување на мерките

Стотина полицајци меѓу кои имаше и припадници на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) попладнево влегоа во Вевчани за да го растурат традиционалниот карневал кој...

И карневалот во Рио откажан поради коронавирусот

Поради пандемијата на коронавирусот училиштата за самба во Рио де Жанеиро, Бразил, одлучија да го одложат познатиот карневал, кој требаше да се одржи во...

Откажан карневалот „Прочка 2020“

Жал ми е ова што се случи, што го откажуваме карневалот Прочка, иако бевме целосно подготвени за неговото одржување. Заштитата на граѓаните сепак ни...

Групата „Мулен руж“ од Струмица гостуваше на карневал во Германија

Групата „Мулен Руж“, која на минатогодишниот Струмички каревал беше меѓу првонагардените, со групната маска насловена „Чекор напред“, по покана на организаторите од Котбус, Германија,...

Карневалот „Прочка“ по деветнаесетти пат во Прилеп

Меѓународниот карневал „Прочка 2020“ по 19 пат ќе се одржи во Прилеп на 29 феврураи и 1 март, беше соопштено на денешната прес-конференција во...

Автомобил влета во посетителите на карневал во Германија, повредени 70 лица

Германската полиција денеска соопшти дека 52 лица, меѓу кои и 18 деца, се повредени кога маж со автомобил влета во карневалска поворка во градот...

На карневалот во Рио де Жанеиро над два милиони туристи

И оваа година Рио де Жанеиро, од 21 до 26 февруари, се ниша во ритамот на самбата. Освен неколку илјади учесници, во градот има...

Најмладите продефилираа на Детскиот карневал во Струмица

Околу три илјади дечиња денеска продефилираа на Плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица на Детскиот карневал што се одржува на празникот Прочка. Со него продолжија...