Ознака: кандидат за претседател

Кандидатурата на Силјановска-Давкова за претседател на државата поддржана од 444 делегати...

Со 444 гласа од 454 присутни делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ, и официјално е потврдена кандидатурата на Гордана Силјановска-Давкова за претседател на државата на...

Мајк Џонсон е најновиот кандидат за претседател на Претставничкиот дом на...

Републиканците го избраа конгресменот Мајк Џонсон за свој најнов кандидат за претседател на Претставничкиот дом на САД, неколку часа откако претходниот кандидат Том Емер...

Бајден планира да се кандидира на изборите во 2024 година

Американскиот претседател Џо Бајден (80) денеска изјави дека планира да се кандидира за претседател во 2024 година, но дека „сè уште не е подготвен...

Трамп доби конкуренција, негова поранешна соработничка Ники Хејли ќе се кандидира...

Ники Хејли, една од клучните членови на кабинетот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, ќе се кандидира за претседателка на САД од редовите на...

Почна 23-от конгрес на СДСМ

Во Скопје почна 23-от Конгрес на Социјалдемократскиот сојуз на кој партијата треба да го потврди Стево Пендаровски за кандидат за претседател на државата на...

Манчевски: Неколку дена пред Конгресот на СДСМ ќе биде познат кандидатот...

Кандидатот за претседател на Република Северна Македонија, кој ќе го поддржи СДСМ и коалиционите партнери ќе биде познат на јавноста неколку дена пред конгресот...

Заев и Ахмети ќе се обидат да најдат заеднички кандидат за...

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ДУИ Али Ахмети на денешната средба во Клубот на пратениците заклучиле да направат обид...